Još
Dodatno

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Svako stablo diše za dvoje i zato je supermoćno

"Gde god nađeš zgodno mesto, tu drvo posadi, a drvo je blagodarno pa će da nagradi"

 Deca sa reketima u rukama sade drveće Izvor: Đorđe Tomić

Sadnja drveća jedno je od najplemenitijih dela kojima možemo da doprinesemo boljitku naše životne sredine. Kako je svojevremeno i Jovan Jovanović Zmaj pesnički ilustrovao rečima "nagradiće izobiljem hlada, ploda svog", jasno je da je ovaj čuveni srpski pesnik i lekar bio i više nego upoznat sa svim dobrobitima koje jedna sadnica može da donese ne trenutnoj, već i nadolazećim generacijama.

Svaki crni bor i breza, osim što nam ulepšavaju okruženje, imaju čitav niz supermoći. Da li ste znali da jedno odraslo stablo godišnje emituje 20 kg svežeg kiseonika u atmosferu, što je dovoljno da zadovolji dnevne potrebe dve osobe? Osim što smanjuje koncentraciju ugljen-dioksida u vazduhu, upijajući i do 30 kg CO2 na godišnjem nivou, ono sprečava eroziju tla i čuva biodiverzitet, a svojom krošnjom zadržava čak i veoma štetne PM čestice, koje mogu da izazovu različite zdravstvene tegobe. Zbog toga je ozelenjavanje izuzetno važno, naročito u gradskim sredinama u kojima je stepen zagađenja na visokom nivou.

 Nat Geo 3.jpg Izvor: Đorđe Tomić

Kvalitet vazduha posebno je važan za sportiste koji često treniraju na otvorenom, jer tokom treninga naprave i do 20 puta više udaha od osoba koje miruju, što znači da su izloženiji štetnim zagađivačima 20 puta više od običnih ljudi. Zato je vest o sadnji 400 sadnica širom teniskih klubova u Beogradu naročito obradovala mlade tenisere i teniserke. Neki od njih su i lično učestvovali u Nedelji sadnje koju je Nestlé Srbija organizovao sa željom da mladima omogući bavljenje sportom među ovim prirodnim "proizvođačima" kiseonika i zdravijeg vazduha.

 Nestlé infografik2.jpg Izvor: Promo

Da li ste znali da se sa 10 odsto povećanja broja krošnji u gradovima smanjuje koncentracija troposferskog ozona za 3 do 7 odsto? Za razliku od "dobrog" stratosferskog ozona, koji se prirodno formira u gornjim slojevima atmosfere i štiti nas od štetnih sunčevih zraka, ovaj prizemni ume da bude opasan za disajne organe.

Poznato je i to da vreme provedeno u blizini drveća podiže energiju i poboljšava psihičko i fizičko zdravlje. O tome bismo nešto mogli da naučimo od Japanaca, koji su naučno dokazali blagotvorno dejstvo drevnog rituala boravka u šumi i prirodi uopšte na jačanje imuniteta. Zato, poslušajmo čika Jovu Zmaja i potražimo što više zgodnih mesta za sadnju, jer se taj skromni trud višestruko isplati.

Promo

Tagovi

Komentari 0

Vaš komentar je uspešno poslat i postaće vidljiv čim ga naši administratori odobre.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Najnovije

Priroda

Nauka