Još
Dodatno

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

'Smrtna presuda za ljude i ekosisteme': Ponedeljak za nama je bio najtopliji dan na planeti od kako se vrše merenja

Podaci američkog Nacionalnog centra za prognoze o životnoj sredini ukazuju da je prosečna temperatura u svetu izmerena u ponedeljak, 3. jula 2023. godine, bila rekordno visoka.

 Rekordne temperature u svetu_1550454092.jpg Izvor: Shutterstock

Prosečna globalna temperatura dostigla je 17,01 stepeni Celzijusa, čime je nadmašen rekord iz avgusta 2016. godine kada je bilo 16,92 stepeni i kada su se toplotni talasi događali širom sveta.

Južni deo Sjedinjenih Američkih Država zahvaćen je intenzivnom toplotnom kupolom u poslednjih nekoliko nedelja. Toplotna kupola je fenomen koji se objašnjava kao planina toplog vazduha zarobljena na jednom mestu zbog vazdušnih strujanja u gornjem sloju atmosfere, odnosno povezani sistem niskog i visokog pritiska koji se zadržava u regionu.

U Kini je nastavljen dugotrajni toplotni talas s temperaturom iznad 35 stepeni, a na severu Afrike je izmerena temperatura od blizu 50 stepeni.

Čak je i na Antarktiku, gde je trenutno zima, registrovana neuobičajeno visoka temperatura.

Ukrajinska istraživačka baza Vernadski na argentinskim ostrvima nedavno je izmerila julski temperaturni rekord od 8,7 stepeni Celzijusa.

"Ovo nije prekretnica koju treba da slavimo. To je smrtna presuda za ljude i ekosisteme", rekla je naučnica Friederike Oto s Instituta za klimatske promene i životnu sredinu Grentam na britanskom Imperijal koledžu u Londonu.

Naučnici navode da su za ovo krive klimatske promene u kombinaciji s vremenskim fenomenom El Ninjo.

Izvor: N1/Srna

Možda će vas interesovati i:

BONUS VIDEO: 

Pogledajte

01:15
KLIMATSKE PROMENE UTIČU NA ZDRAVLJE I RASPOLOŽENJE LJUDI! Doktorka Macura nema dilemu: OVE 2 STVARI SU SADA NAJVAŽNIJE DA RADITE
Izvor: Kurir televizija
Izvor: Kurir televizija

Komentari 0

Vaš komentar je uspešno poslat i postaće vidljiv čim ga naši administratori odobre.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Najnovije

Priroda

Nauka