Godina 1815. bila je godina bez leta, usled klimatskih anomalija izazvanih erupcijom vulkana Tambore.
Na listi najvećih vulkana na svetu, poznatih modernom svetu nalaze se vulkan Vezuv, vulkan Sent Helens, Krakatoa. Manje poznat, a najveći među njima je vulkan Tambora poznat i po svojoj erupciji iz 1815. godine koja je izmenila klimu.
Kada je 5. aprila 1815. godine kruzer, koji se u tom trenutku nalazio u Makasarskom prolazu Indonezije, prijavio topovsku vatru na moru, vlasti su tragale za piratima. Međutim, ta vatra je bila samo uvertita za najveću erupciju u istoriji koja se desila 10. aprila 1815. godine. Vulkan Tambora izlučio je tada između 100 i 150 kubnih kilometara magme i započeo minijaturno ledeno doba.
Zvuk je odjeknuo Sumatrom (skoro pa 2000km u krugu), a pepeo od erupcije pronađena je oko 1300km severozapadno. Dva dana je vladao mrak, pokrivajući regiju veličine približno kao što je kontinentalni deo SAD-a. Više od 12 000 lokalnih stanovnika i njihovog komšiluka izgubilo je živote neposerdno po erupciji. Prema skorašnjim procenama, više od 60 000 ljudi je izgubilo živote kada se lava razlila po okolnim selima i domaćinstvima.
Prisustvo pepela u atmosferi izazvalo je drastičan pad temperature, što na dalje uzrokuje glad i povećava broj smrtnih slučajeva na više od 100 000. Evropa je tada bila posebno pogođena, a 1816. godina je poznata kao godina bez leta.
Čudovište rođeno iz pepela i vatre
Grupa evropskih turista je 1816. godine pokušavala da uživa u sunčanom letnjem odmoru i Švajcarskim Alpima ali nije u tome uspela. Jedan od njih zapisao je "Jutro je došlo i otišlo - i opet došlo, i nije donelo dan". Ovo je vešto opisao Lord Bajron. Njegovo društvo na putovanju bili su pesnik Persi Biš Šeli i njegova verenica, Meri Volstonkraft.
U turobnim danima odmora, turiste su zabavljale priče o duhovima uz logorsku vatru. Bajronovog Drakulu zasenio je Bram Stoker, ali priča Meri, kasnije poznatije kao Meri Šeli, iskazala je patnju tog doba u romanu koji izokreće prirodu čovečanstva u užasnu i trajnu priču svih vremena, kroz svoje romane o "Frankenštajnu" ili "Modernom Prometeju".