Novo istraživanje pokazalo je da sve učestalije kiše na Grenlandu ubrzavaju otapanje leda, a naučnici kažu da su iznenađeni što kiša pada i tokom duge arktičke zime, piše BBC.
Naučnici pozorno posmatraju masivnu grenlandsku ledenu ploču koja sadrži ogromnu količinu zamrznute vode. U slučaju otapanja tolike količine zamrznute vode, nivo mora povećao bi se za sedam metara što bi ugrozilo populaciju koja živi u priobalnim područjima širom sveta.
Rain is melting Greenland ice sheet even in winter, alarming study says https://t.co/3fbxUcQGjvpic.twitter.com/e4idqfknWc
— #TheVoiceOfReason (@saviolagodwyn) March 7, 2019
Naučnici su proučavali satelitske snimke ledenog pokrivača na kojima se vide područja gde je počelo otapanje i te snimke su kombinovali s podacima koje su prikupili s 20 automatskih meteoroloških stanica koje su zabeležile kada je došlo do kiše. Analiza je, u više od 300 slučajeva između 1979. i 2012. godine, pokazala da su kiše izazvale topljenje leda.
Pogledajte i Globalno zagrevanje će do 2100. godine promeniti boju okeana
Većina kiša padala je tokom leta kada je temperatura vazduha bila iznad nule. Međutim, kiše su sve učestalije i tokom zimskih meseci kada bi temperature vazduha trebale biti ispod nule.
Climate change: Rain melting Greenland ice sheet 'even in winter'
— Climate Guardians (@ClimateGuardia) March 7, 2019
“... while there were about two spells of winter rain every year in the early phase of the study period, that had risen to 12 spells by 2012.”#ClimateEmergency#ClimateAction#auspolhttps://t.co/tOmhxdf9di
Marlena Oltmans iz istraživačkog centra GEOMAR u Nemačkoj koja je vodila ovu studiju rekla je za BBC da su naučnici iznenađeni pojavom kiše tokom zime.
Pogledajte i Živimo u najtoplijoj deceniji od kada se vodi evidencija
"To ima smisla jer vidimo dotok toplog vazduha sa juga, ali je i dalje iznenađujuće kada to povežete sa kišnim padavinama", rekla je Oltmans.
Izvor: Klix.ba