Evropu je poslednjih dana zahvatio ledeni talas, dok se u isto vreme na otopljenom Arktiku temperatura kretala u suprotnom smeru. Šta se dešava?
Arktik se trenutno suočava sa temeperaturama koje su više za 25 stepeni od proseka.
Meterološka stanica Kejp Moris Džesup je na krajnjem severu Grenlanda zabeležila rekordan 61 sat temperature iznad nule od početka 2018. godine, što je za ovo geografsko područje vrlo neobično, budući da se u ovo doba godine temperature kreću oko 30 stepeni ispod nule.
KLIMATSKE PROMENE: Koliko će biti toplo u Beogradu 2100. godine?
Kao rezultat toga, Beringovo more se suočava sa najmanje ledenog pokrivača ikada zabeleženog. Talasi zapljuskuju zapadnu obalu Aljaske u vreme kada bi voda trebalo da bude zaleđena.
The North Pole is warmer than much of Europe right now. pic.twitter.com/7hWpF0EysY
— Robert Rohde (@rarohde) February 26, 2018
“Količina leda je manja nego što je ikada zabeleženo u satelitskoj eri od 1979. godine”, potvrđuje Brejn Betšnajder, istraživač klime na Univerzitetu u Aljasci.
Potresni snimak: Očajna majka medved pokušava da nađe hranu svom mladunčetu (VIDEO)
Naučnici naglašavaju da se slična situacija i ranije dešavala, ali nikada ovako učestalo i intenzivno kao u poslednjih nekoliko godina.
Promena klime na Arktiku izazvala je i pomeranje hladnog arktičkog vazduha ka Evropi, a to bi lako mogao biti i ljudski faktor, odnosno sve češća posledica naglih klimatskih promena.