Gotovo 14.000 arheoloških nalazišta i istorijskih spomenika u Sjedinjenim Državama moglo bi biti izgubljeno do kraja veka zbog rasta nivoa mora usled klimatskih promena, upozorili su naučnici.
Nalazi ukazuju koliko bi veliki deo globalne kulturne baštine mogao da bude uništen, kaže studija. Svako deseto arheološko nalazište u devet obalnih država jugoistoka SAD-a rizikuje da se nađe pod morem.
Projekcija rasta nivoa mora rezultiraće gubitkom znatnog dela spomenika i nalazišta iz prekolumbijskog perioda i posle njega, upozorili su autori studije u časopisu PLoS ONE.
"Postoji ozbiljna zabrinutost zbog pretnje globalnih klimatskih promena u arheološkom i istorijskom nasleđu", rekli su autori.
Naučnici predviđaju da je nivo mora na putu da do 2100. godine u proseku globalno poraste za jedan metar.
Otkrijte i Kako će izgledati gradovi 2100. godine?
U prvoj studiji takvih razmera istraživači su podatke o nadmorskoj visini arheoloških nalazišta i spomenika duž Atlantika i Meksičkog zaliva spojili s predviđanjima rasta nivoa mora.
"To je samo mali deo", rekao je koautor studije Dejvid Anderson, profesor arheologije na Univerzitetu u Tenesiju.
"Istorija nastanjivanja ljudi u obalnim regijama ide hiljadama godina unazad i nalazimo se pred gubitkom svega toga", rekao je.
Pogledajte i Porast nivoa svetskog mora: 7 svetskih atrakcija koje će nestati do 2100. godine
Tvrđave na Floridi - Castillo de San Marcos i Fort Matanzas iz 17. i 18. veka nalaze se među nacionalnim spomenicima SAD-a koji bi mogli da nestanu. Druga nalazišta i spomenici u opasnosti obuhvaćeni studijom nalaze se u državama Merilend, Virdžinija, Severna Karolina, Džordžijia, Alabama, Misisipi i Luizijana.
Autori studije pozivaju na raspravu o tome koje delove treba spašavati premeštanjem i dokumentovati za budućnost.