Još
Dodatno

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ozbiljna zabrinutost naučnika: More će do 2100. progutati 14 hiljada američkih istorijskih spomenika

Gotovo 14.000 arheoloških nalazišta i istorijskih spomenika u Sjedinjenim Državama moglo bi biti izgubljeno do kraja veka zbog rasta nivoa mora usled klimatskih promena, upozorili su naučnici.

  Izvor: Foto: Profimedia

Nalazi ukazuju koliko bi veliki deo globalne kulturne baštine mogao da bude uništen, kaže studija. Svako deseto arheološko nalazište u devet obalnih država jugoistoka SAD-a rizikuje da se nađe pod morem.

Projekcija rasta nivoa mora rezultiraće gubitkom znatnog dela spomenika i nalazišta iz prekolumbijskog perioda i posle njega, upozorili su autori studije u časopisu PLoS ONE.

"Postoji ozbiljna zabrinutost zbog pretnje globalnih klimatskih promena u arheološkom i istorijskom nasleđu", rekli su autori.

Naučnici predviđaju da je nivo mora na putu da do 2100. godine u proseku globalno poraste za jedan metar.

Otkrijte i Kako će izgledati gradovi 2100. godine?

U prvoj studiji takvih razmera istraživači su podatke o nadmorskoj visini arheoloških nalazišta i spomenika duž Atlantika i Meksičkog zaliva spojili s predviđanjima rasta nivoa mora.

"To je samo mali deo", rekao je koautor studije Dejvid Anderson, profesor arheologije na Univerzitetu u Tenesiju.

"Istorija nastanjivanja ljudi u obalnim regijama ide hiljadama godina unazad i nalazimo se pred gubitkom svega toga", rekao je.

Pogledajte i Porast nivoa svetskog mora: 7 svetskih atrakcija koje će nestati do 2100. godine

Tvrđave na Floridi - Castillo de San Marcos i Fort Matanzas iz 17. i 18.  veka nalaze se među nacionalnim spomenicima SAD-a koji bi mogli da nestanu. Druga nalazišta i spomenici u opasnosti obuhvaćeni studijom nalaze se u državama Merilend, Virdžinija, Severna Karolina, Džordžijia, Alabama, Misisipi i Luizijana.

Autori studije pozivaju na raspravu o tome koje delove treba spašavati premeštanjem i dokumentovati za budućnost.

Komentari 0

Vaš komentar je uspešno poslat i postaće vidljiv čim ga naši administratori odobre.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Najnovije

Priroda

Nauka