Još
Dodatno

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

PLANETA PLASTIKE: U Tihom okeanu pronađen plastični otpad veći od površine Meksika

Problem zagađenja okeana plastičnim otpadom postaje sve veći i ozbiljniji.

  Izvor: Foto: Printscreen

Nedavno otkriće masivne količine plutajućeg plastičnog otpada u Južnom Pacifiku je još jedna u nizu loših vesti u borbi protiv zagađenja okeana plastičnim otpadom.

Ovo ogromno parče otpada je nedavno otkrio kapetan Čarls Mur, osnivač Fondacije Algalita, neprofitne organizacije koja je posvećena rešavanju problema plastičnog otpada u morima i okeanima. 

SVETSKI DAN OKEANA: Evo kako će u Aziji smanjiti zagađenje okeana plastičnim otpadom

Mur, koji je prvi otkrio poznati otpad u Severnom Pacifiku 1997. godine, ističe da bi zona plastičnog zagađenja mogla da bude veća od 2.589.988 kvadratnih kilometara.

Tim trenutno obrađuje sakupljene podatke, pa će tek onda tačno znati koliko se otpada krije u ovom delu Čilea i Perua

Još veći problem predstavlja činjenica da ovaj plastični otpad ne mora da podrazumeva samo plutajuće flaše, vreće i bove, već i komadiće plastike nalik konfetama koje je skoro nemoguće očistiti.

Ovi delići mikroplastike možda se ne vide kako plutaju po površini, ali u ovom slučaju su primećene nakon sakupljanja uzoraka vode u nedavnom šestomesečnom istraživanju kapetana Mura u udaljenim regijama, koje su samo jednom pre ovoga bile istražene. 

Pre šest godina u ovom području nije uočeno toliko plastike, ali su se za nekoliko godina, stvari drastično promenile.

Ostrvo Henderson, koje je smešteno u području Južnog Pacifika nedavno je proglašeno najzagađenijim ostrvom na Zemlji kad su naučnici otkrili da se na njemu nalazi 38 miliona delova smeća.

Problem zagađenja plastikom postaje u okeanu globalan problem, uz čak 90 odsto ptica koje ga konzumiraju i više od 3.628 tone plastičnog otpada koja se pronađe u okeanima svake godine.

Komentari 0

Vaš komentar je uspešno poslat i postaće vidljiv čim ga naši administratori odobre.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Najnovije

Priroda

Nauka