Naučnici prognoziraju da će za više od 5.000 godina nestati sav led na Zemlji što će uticati na povećanje nivoa mora za čak 66 metara. Kako će u tom slučaju izgledati kontinenti, koji će nestati,a koji će proći maltene bez posledica?
Šta bi se dogodilo kada bi se led na planeti otopio i stopio s morem? Nivo mora bi se podigao za 66 metara stvaranjem novih obala za naše kontinente i unutrašnja mora.
Postoji više od 5 miliona kubnih milja leda na Zemlji, a neki naučnici smatraju da će se sav otopiti za više od 5.000 godina. Ovim procesom smo na sigurnom putu da živimo na planeti bez leda s prosečnim temperaturama od 27 stepeni Celzijusovih umesto trenutnih 14, piše National Geographic.
Kako bi svaki kontinent izgledao bez leda, pročitajte u nastavku:
Severna Amerika
Celokupna Atlantska obala bi nestala, zajedno sa Floridom i obalom duž koje se južni deo SAD-a susreće sa Meksičkim zalivom. San Francisko bi postao skup ostrva, a Centralna kalifornijska dolina veliko pristanište. Kalifornijski zaliv bi se proširio ka severu do San Dijega, koga ne bi bilo.
Južna Amerika
Basen reke Amazon na severu i basen reke Paragvaj na jugu bi postali uvala Atlantika, što bi dovelo do nestajanja Buenos Airesa, Urugvaja i većine Paragvaja. Planinski delovi bi preživeli zajedno sa karipskom obalom i Centralnom Amerikom.
Afrika
U poređenju sa drugim kontinentima, Afrika bi izgubila znatno manje zemlje usled ove katastrofe i podizanja nivoa svetskog mora, ali bi se podigla toplota Zemlje koja bi je učinila ne baš prijatnom za život. Egipat, Aleksandrija i Kairo bi bili pretvoreni u močvare naletom Sredozemnog mora.
Evropa
London? Uspomena! Venecija? Preplavljena Jadranskim morem. Kada bi se led otopio, nestale bi i Holandija i većina Danske. U međuvremenu, povećan nivo Sredozemnog mora bi takođe napunio i Crno more i Kaspijsko jezero.