Koji su najveći izvori zagađenja vodenog sistema Zapadne Morave, kao i u kom delu je ova reka najzagađenija, saznajte u nastavku teksta.
Zapadna Morava je reka u centralnoj Srbiji (dugačka 308 km) koja zajedno sa Južnom Moravom čini Veliku Moravu. Nastaje u polju Tašti, istočno od Požege, od Golijske Moravice i Đetinje.
Poput većine vodotokova u našoj zemlji, sliv Zapadne Morave je izložen zagađenjima organskog (otpadne materije podložne biološkoj razgradnji) i neorganskog (suspendovani nanos,ispiranje jalovine, hemikalije) porekla, a veoma često je prisutno kombinovano organsko i neorgansko zagađenje industrijskim ili komunalnim zagađenjima. Divlje deponije i otpadne komunalne vode su takođe sve češća pojava.
Spiranjem voda sa poljoprivrednog zemljišta gde se koriste velike količine veštačkih đubriva i pesticida u poljoprivredi, kao i ispuštanjem organskih materija sa stočnih farmi, pojaĉava se proces eutrofizacije (cvetanje vode) vodenih ekosistema.
Takođe veliki problem predstavlja i eksploatacija šljunka u priobalnom delu Zapadne Morave što utiče na degradaciju rečnog ekostistema.
Zapadna Morava je najzagađenija kod Čačka, Kraljeva, Trstenika i Kruševca, kao i posle ulivanja Rasine.
U donjem toku Skrapeža i Đetinje javlja se pojačani vid zagađenja usled izlivanja komunalnih, ali i industrijskih otpadnih voda.
Izvor: Naučni rad "Izvori zagađenja vodenog ekosistema na regionalnom nivou otpadom od auto industrije", dr Srećko Ćurčić, mr Sandra Milunović, Dragan Filipović
*Pratite nas na Instagramu >>>https://www.instagram.com/ngmsrbija/
*Pratite našu Fejsbuk stranicu >>> National Geographic Srbija