Sportovi, pa i fudbal, na terenu ne poznaju etničku pripadnost, religiju, društvene klase i pol. I to sve zahvaljujući lopti.
Izvor: VICTORIA RAZO, NATIONAL GEOGRAPHIC IMAGE COLLECTION
Decenijama širom sveta, prisustvo lopte i prostora za njeno šutiranje donose priče o rušenju barijera. Prijateljsko takmičenje i čista radost timske igre često prevazilaze svakodnevne probleme i dovode do fizičkog i mentalnog uzdizanja.
Nelson Mendela je opisao sport kao "moć da ujedini ljude na način na koji malo stvari može. On govori mladim ljudima na jeziku koji razumeju. Sport može stvoriti nadu tamo gde je nekada postojao samo očaj".
U tom smislu, fudbal ima dugu istoriju kao spona ujedinjavanja zajednica. Sport uopšte ima snagu da okuplja i pruži mladim ljudima priliku da nauče životne veštine, daje im prostor za izgradnju samopouzdanja i podstiče da ostanu zdravi.
Ujedinjuje ljude kao malo šta na svetu: Fudbal govori univerzalnim jezikom, a ove fotografije to i dokazuju! (FOTO)
Britanski i nemački vojnici igraju fudbal na Ničijoj zemlji na Zapadnom frontu tokom Prvog svetskog rata 1914. godine. Utakmica je bila jedno od nekoliko nezvaničnih lokalnih primirja tokom božićnog perioda, tokom kojih su razmenjivani pokloni.
Devojčice učestvuju u kursu obrazovanja i fudbala koji vodi neprofitna organizacija koja radi sa devojčicama iz socijalno i ekonomski ugroženih porodica u ruralnoj Indiji.
Igranje fudbala na ledu tokom nesrećne Imperijalne transantarktičke ekspedicije Ernesta Šektona, 1916. godine. Šekltonov brod, Endjurans, se vidi u pozadini.
Dečaci igraju ulični fudbal u Long Rovu, Ronda Fač, Južni Vels, 1984. godine.
Fudbaleri se takmiče u polufinalnoj utakmici na terenu izgrađenom na ivici vrha planine u okrugu Šahristan, Dejkundi, Avganistan.
Posada kitolovca i broda fabrike Jan Velem tokom fudbalske utakmice tokom odlaska na obalu u Južnoj Džordžiji, 1930-ih.
Mladići igraju fudbal na ulici u Narsaku, na jugu Grenlanda.
Nikolo Basoti trenira sa svojim fudbalskim timom na terenu (poznatom po pojavljivanju u uvodnoj sceni filma 'La dolce vita' reditelja Federika Felinija) nekoliko metara od drevnih rimskih akvadukta.
Deca igraju fudbal na polju u podnožju himalajskog planinaskog venca, Кašmir, 1921. godine.
Haićanski migranti igraju fudbal u kampu u Siudad Akunji u Meksiku.
Ljudi igraju fudbal u Pikija da Кonkisti, naselju koje je u izgradnji za preseljenje stanovnika Pikija de Baišo.
Angolac Manuel Roča igra protiv Iračanina Ghrairija Ise tokom fudbalske utakmice Grupe F Svetskog prvenstva u fudbalu za hendikepirane u Istanbulu, Turska.
Dejvid Bekam sa članovima Vestvard Bojsa, fudbalskog kluba iz Istočnog Londona.
Zain, mladi igrač Vestvard Bojsa, vežba udaranje lopte.
Iako je moderni profesionalni sport više puta pokazao surovost, istorija je ipak pokazala da je fudbal promoter jedinstva. Najpoznatiji primer ovoga bilo je Božićno primirje iz 1914. godine. Usred užasa rovova Prvog svetskog rata, uoči Božića, britanske i nemačke snage nezvanično su prekinula sukob na Zapadnom frontu. Neki su čak razmenili i poklone, fotografisali se i igrali fudbal.
Još jedan slučaj je i smirivanje tenzija (iako nakratko) između Istočne i Zapadne Nemačke posle utakmice na Svetskom prvenstvu 1974. godine, kada su igrači prkosno razmenili dresove.
Sportovi, pa i fudbal, na terenu ne poznaju etničku pripadnost, religiju, društvene klase i pol. I to sve zahvaljujući lopti.