Čini se da se Deda Mrazova radionica ipak ne nalazi na Severnom polu, već mnogo, mnogo dalje – na jugoistoku Kine.
Kineski grad Jivu, koji se nalazi 300 kilometara južno od Šangaja, mediji ne nazivaju bez razloga "božićnim selom".
Foto: Profimedia
Naime, on je dom čak šest stotina fabrika, u kojima se proizvodi 60 odsto svih novogodišnjih i božićnih ukrasa koji se prodaju širom sveta. Predmeti napravljeni u Jivuu prodaju se na čuvenom Međunarodnom robnom sajmu koji se održava u ovom gradu, a zatim se izvoze u različite krajeve planete.
Foto: Profimedia
U ovim fabrikama pretežno rade migranti, i to čak dvanaest sati dnevno za najviše 200-300 funti mesečno, a kako "Gardijan" prenosi, mnogi od njih nisu ni sigurni šta je taj Božić koji ulepšavaju ljudima iz udaljenih delova sveta.
Foto: Profimedia
"Možda je to nešto kao (kineska) Nova godina za strance", pretpostavio je devetnaestogodišnji Vej, radnik koji je u Jivu došao iz provincije Guejdžou, tokom razgovora za kinesku agenciju "Sina".
Foto: Profimedia
Vej i njegov otac ceo dan provode praveći ukrase u obliku snežnih pahulja, pri čemu bivaju prekriveni materijalom koji koriste. Vejev otac na poslu nosi crveno-belu kapicu Deda Mraza – ne zbog ogržavanja božićnog duha na poslu, već kako bi se makar delimično zaštitio od tamnocrvene boje u prahu koja se raspršuje prostorijom.
Možda će vas zanimati i: