Međunarodna unija za zaštitu životinja je objavila najnovije podatke za IUCN Crvenu listu ugroženih vrsta, a podaci pokazuju da je ugrožen opstanak 41.459 vrsta biljaka, životinja i gljiva.

Crvena lista ugroženh vrsta predstavlja smernice u borbi za očuvanje vrsta i donošenje odluka o upravljanju prirodnim resursima. Prema najnovijim podacima sveobuhvatnog izvora o globalnom statusu biljaka, životinja i gljiva, procena je da od ukupno 147.517 vrsta, ugrožen je opstanak njih 41.459.
Saopštenje koje je izdala Međunarodna unija za zaštitu životinja otkriva da je trenutno svih 26 vrsta jesetri u opasnosti od izumiranja. Ovaj put na Crvenoj listi kao ugrožen se našao i leptir monarh. Vrsta koja je poznata po svojim dugim migracijama u toku godine, trenutno se bori za opstanak usled gubitka staništa i klimatskih promena. S druge strane, populacija tigra beleži blag porast u odnosu na prethodna istraživanja.
Situacija u regionu nije mnogo drugačija od onog na globalnom nivou. Kako IUCN navodi, sve preživele vrste jesetri su sada u opasnosti od izumiranja, a kao glavni razlog naveli su izgradnju brana i krivolov. Procene su da je njihovo izumiranje bilo mnogo brže nego što se pre pretpostavljalo. Vrsta jesetri Jangce, naučnog imena Acipenser dabrianus prešla je iz kategorije krajnje ugrožene u izumrle u divljini. Dok su 17 vrsta jesetri sada krajnje ugrožene, tri ugrožene, a pet vrsta su označene kao osetljive.
"Već je prošlo vreme da se pojačaju napori u očuvanju jesetri i spreči dalji pritisak na ove migratorne ribe. Pored kontinuiranog krivolova i problema prilova, jednostavno se ne radi dovoljno na očuvanju slatkovodnih staništa. Naprotiv, staništa jesetri su često pod pretnjom usled predloga novih projekata izgradnje i izmena na rečnim tokovima u našem regionu," rekla je Milica Mišković, saradnik za zaštitu vrsta u IUCN Regionalnoj kancelariji za Istočnu Evropu i Centralnu Aziju.
Ona dodaje da je u okviru programa IUCN Save Our Species pokrenuta nova inicijativa za očuvanje jesetri na rekama Dunav i Rioni, kako bi se podržala aktivnost očuvanja na terenu, ali i edukovali ljudi o alarmantnom statusu preostalih vrsta jesetri.
Uprkos tome što je lov na ovu ugroženu vrstu zabranjen međunarodnim zakonima, krivolov zbog mesa i kavijara jesetre negativno se odrazio na više od polovine vrsta. Stručnjaci ističu kako je jača primena propisa o ilegalnoj prodaji jedan od ključnih faktora u borbi za očuvanje. Međutim, izgradnja brana takođe utiče na sve vrste jesetri koje migriraju u svoja mrestilišta, dok zagrevanje reka usled klimatskih promena dodatno ometa njihovu reprodukciju.
Zaključak je da jedino obnovom slatkovodnog sistema, izgradnjom efikasnijih prolaza za ribe i obnavljenjem poriblja možemo očekivati da se populacija jesetri očuva u svetu, ali i kod nas.