Još
Dodatno

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Beli kamen i Borkovačko su vam poznata, a da li ste čuli za ova 3 jezera na Fruškoj gori? Skrivena i savršena za odmor

Autor Milana Petrović

Jezera na Fruškoj gori s godinama postaju sve popularnija, a ova 3 još uvek nisu dobila pažnju koju zaslužuju.

 Sotsko jezero Izvor: Shutterstock

FRUŠKOGORSKA JEZERA sve su popularnija među domaćim i stranim turistima i onima koji vole da uživaju u prirodi. Bešenovačko jezero ili Beli kamen, Borkovaško i jezero u Šatrincima već su postale popularne destinacije, s razlogom, ali ima Fruška gora još mnogo toga da ponudi kada je reč o jezerima.

Preduslov je, naravno, da budemo pažlivi prema prirodi, da ne ugrožavamo i ne narušavamo ekosistem.

Možda će vas zanimati i:

Pogledajte koja su to 3 jezera možda manje popularna, ali jednako savršena za istraživanje i uživanje. U upoznavanju Fruške gore i njenih jezera pomaže nam Fruškać.net.

1. SOTSKO JEZERO

Na najzapadnijem delu Fruške gore, pokraj mesta Sot a na samo desetak kilometara od Šida, nalazi se Sotsko jezero. Ova veštačka akumulacija nastala je 80-ih godina, površine 33 hektara i dubine od oko četiri metra, i pripada Nacionalnom parku Fruška gora.

 Sotsko jezero
Sotsko jezero
Izvor: Shutterstock

Prelep prirodni ambijent ga svrstava u jedno od najlepših fruškogorskih jezera. Na desnoj obali se nalazi malo vikend-naselje sa nekoliko kuća, a na levoj drveni splav sa kućicom i nekoliko dokova. Ovaj živopisni pejzaž upotpunjen je vrbama i šumom koja ga opasuje.

Jezero ne mami samo vikendaše i kupače, nego i ribolovce koji su ovde redovni gosti jer je jezero izuzetno bogato ribom.

2. JEZERO KUDOŠ

Nedaleko od Rume, u smeru ka Fruškoj gori, prostire se jezero Kudoš, poznatije kao Pavlovačko jezero. Nastalo je podizanjem brane na istoimenom potoku za potrebe navodnjavanja zemljišta. Površina mu je oko 75 hektara i dubina oko šest metara.

Zbog raznovrsne flore ovo jezero je bogato ribom i zbog toga ga sportski ribolovci posećuju tokom cele godine. Od ribljih vrsta najzastupljeniji su šaran, som, smuđ, amur i tostolobik, a primerci su, po pričama ribolovaca, kapitalni.

Mnogim vrstama ptica ovo jezero je postalo prirodno stanište.

Leti postaje popularna destinacija za sve stanovnike lokalnih mesta, ali i za one koji žive malo dalje a žele da uživaju u čarima jezera. Već sa prvim prolećnim danima jezero posećuju i prvi kamperi iz svih krajeva zemlje u potrazi za odmorom u netaknutoj prirodi.

3. JEZERO BRUJE

Jezero Bruje se nalazi na izlazu iz Erdevika prema Ljubi i svojim šarmom već duži niz godina privlači kampere, pecaroše, bicikliste i kupače. Nastalo je osamdesetih godina za potrebe akumulacije vode, da bi tokom godina promenilo svrhu. Tokom letnjeg perioda kupači iz okolnih mesta i Erdevika na njemu traže osveženje i zabavu.

Duboko je oko pet metara, dugačko jedan kilometar, a široko 300 m. Na putu prema Banji se lagano sužava. Voda u jezeru je čista, odnosno napaja se izvorskom vodom iz Banje koja sadrži dosta joda.

Na jezeru su stanište našle razne ptice poput labudova i pataka, a mogu se videti i čaplje i rode. Odmah pored jezera se nalazi i bazen, koji ponekad radi u letnjem periodu, a puni se vodom iz jezera. U jezeru se od riba mogu naći: šaran, amur, som...

Možda će vas zanimati i:

Komentari 1

Vaš komentar je uspešno poslat i postaće vidljiv čim ga naši administratori odobre.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Коментатор

АПЕЛУЈЕМ НА СВЕ НОВИНАРЕ ДА НЕ РЕКЛАМИРАЈУ ПРИРОДНА БОГАДСТВА ФРУШКЕ ГОРЕ ЈЕР ЋЕ ИХ НЕКО КУПИТИ ИЛИ ЋЕ ИХ ДОЂОШИ ПРЕТВОРИТИ У ДЕПОНИЈУ или нешто што нама староседеоцима који нисмо навикли на Прело и такве догађаје! ЉУДСКИ АПЕЛУЈЕМ ДА НЕ ПИШЕТЕ И АКО СТЕ И САМИ СА ТИХ ПРОСТОРА ЗАМИСЛИТЕ КАКО БИ СЕ ОСЕЋАЛИ ДА ВАМ ДОЂЕ ГРУПА КОЈА ДРУГАЧИЈЕ ПРИЧА, ОБЛАЧИ, СЛУША ДРУГУ МУЗИКУ ЈЕДЕ ДРУГУ ХРАНУ ЗАУЗМЕ НЕКИ ВАШ ОМИЉЕНИ ДЕО ПРИРОДЕ КОЈИ ВОЛИТЕ, И ТО СВЕ ЗБОГ ТОГА ЈЕР СТЕ ИХ ПРИМИЛИ КАДА НИКО НИЈЕ И СВЕ ИМ ДАЛИ А НЕЗАХВАЛНИЦИ ЕВО 30ГОД УЗИМАЈУ И НЕМА КРАЈА БЕЗ ЗАВИЧАЈА РЕЧЕ БАЈА

Najnovije

Priroda

Nauka