Jezera na Fruškoj gori s godinama postaju sve popularnija, a ova 3 još uvek nisu dobila pažnju koju zaslužuju.

FRUŠKOGORSKA JEZERA sve su popularnija među domaćim i stranim turistima i onima koji vole da uživaju u prirodi. Bešenovačko jezero ili Beli kamen, Borkovaško i jezero u Šatrincima već su postale popularne destinacije, s razlogom, ali ima Fruška gora još mnogo toga da ponudi kada je reč o jezerima.
Preduslov je, naravno, da budemo pažlivi prema prirodi, da ne ugrožavamo i ne narušavamo ekosistem.
Pogledajte koja su to 3 jezera možda manje popularna, ali jednako savršena za istraživanje i uživanje. U upoznavanju Fruške gore i njenih jezera pomaže nam Fruškać.net.
1. SOTSKO JEZERO
Na najzapadnijem delu Fruške gore, pokraj mesta Sot a na samo desetak kilometara od Šida, nalazi se Sotsko jezero. Ova veštačka akumulacija nastala je 80-ih godina, površine 33 hektara i dubine od oko četiri metra, i pripada Nacionalnom parku Fruška gora.

Prelep prirodni ambijent ga svrstava u jedno od najlepših fruškogorskih jezera. Na desnoj obali se nalazi malo vikend-naselje sa nekoliko kuća, a na levoj drveni splav sa kućicom i nekoliko dokova. Ovaj živopisni pejzaž upotpunjen je vrbama i šumom koja ga opasuje.
Jezero ne mami samo vikendaše i kupače, nego i ribolovce koji su ovde redovni gosti jer je jezero izuzetno bogato ribom.
2. JEZERO KUDOŠ
Nedaleko od Rume, u smeru ka Fruškoj gori, prostire se jezero Kudoš, poznatije kao Pavlovačko jezero. Nastalo je podizanjem brane na istoimenom potoku za potrebe navodnjavanja zemljišta. Površina mu je oko 75 hektara i dubina oko šest metara.
Zbog raznovrsne flore ovo jezero je bogato ribom i zbog toga ga sportski ribolovci posećuju tokom cele godine. Od ribljih vrsta najzastupljeniji su šaran, som, smuđ, amur i tostolobik, a primerci su, po pričama ribolovaca, kapitalni.
Mnogim vrstama ptica ovo jezero je postalo prirodno stanište.
Leti postaje popularna destinacija za sve stanovnike lokalnih mesta, ali i za one koji žive malo dalje a žele da uživaju u čarima jezera. Već sa prvim prolećnim danima jezero posećuju i prvi kamperi iz svih krajeva zemlje u potrazi za odmorom u netaknutoj prirodi.
3. JEZERO BRUJE
Jezero Bruje se nalazi na izlazu iz Erdevika prema Ljubi i svojim šarmom već duži niz godina privlači kampere, pecaroše, bicikliste i kupače. Nastalo je osamdesetih godina za potrebe akumulacije vode, da bi tokom godina promenilo svrhu. Tokom letnjeg perioda kupači iz okolnih mesta i Erdevika na njemu traže osveženje i zabavu.
Duboko je oko pet metara, dugačko jedan kilometar, a široko 300 m. Na putu prema Banji se lagano sužava. Voda u jezeru je čista, odnosno napaja se izvorskom vodom iz Banje koja sadrži dosta joda.
Na jezeru su stanište našle razne ptice poput labudova i pataka, a mogu se videti i čaplje i rode. Odmah pored jezera se nalazi i bazen, koji ponekad radi u letnjem periodu, a puni se vodom iz jezera. U jezeru se od riba mogu naći: šaran, amur, som...