Selo Gostuša na Staroj planini poznato je i kao Kameno selo, a priča o njemu fascinirala i stručnjake izvan Srbije.

MALOBROJNI MEŠTANI ovog staroplaninskog sela kažu da se u njemu "gosti duša". Na 700 metara nadmorske visine, nedaleko od Pirota, nalazi se selo Gostuša, poznato i kao Kameno selo.
Priča o selu građenom od kamena i prirodnih materijala koji se mogu naći u okolini, fascinirala je i stručnjake izvan Srbije, a kroz pojedine projekte finansirani su i pokušaji obnove ove autentične ambijetalne celine koja je deo Parka prirode Stara planina.
U Kamenom selu nekada je živelo 1.500 stanovnika, danas u ovim kućama živi svega stotinjak ljudi. Zbog čega su njihove kuće toliko posebne?
Pogledajte fotografije u galeriji:
Za početak, uzbudljivo je što nisu u pitanju dve ili tri kuće, nego čitavo selo kuća zidanih bez maltera. Tehnika kojom su zidane ove kuće zove se suvozidica. To znači da umesto ćeramide i crepa, kao osnovni materijal za pokrivanje služe kamene ploče, pa su sve zgrade praktično od temelja do krova, od kamena. Za izvođenje ovakvih radova potrebni su veliko majstorstvo, iskustvo i trud.
Ova tehnika se u Gostuši koristila vekovima unazad, a rezultati govore sami za sebe. Ove kuće, iako stare i trošne, i dalje ne podležu zubu vremena.
Ipak, za one koje budu okrnjene, sve je manje dobrih majstora koji bi ih popravili, pa može da se naiđe i na koji crep postavljen poslednjih godina.

Veliki potencijal kamenog sela ogleda se i u okruženosti i blizini mnogobrojnih prirodnih i kulturnih bogatstava ovog dela Srbije.