Zakoračite u zaštićeni rezervat prirode, tajanstvenu klisuru ispod Divčibara, preko čijih se tamnih magmatskih stena smenjuju stepenice slapova, plićaci i veliki bazen dublji od dva metra.
Kanjon Crne reke, zaštićeni rezervat prirode, skriveni je dragulj planine Maljen, koji se ugnezdio odmah ispod poznatog turističkog centra Divčibara. Ova dramatična klisura, preko čijeg crnog kamena teče i na belim slapovima se lomi i huči bistra voda, praktično je neprimetna sve dok se ne uđe u nju.
Borsko jezero, alpski ambijent na istoku Srbije
Kanjon je ušuškan u zelenilo pitomih valjevskih planina i njegova izlomljena linija se tek nazire s vrha Ljuti krš, nedaleko od naselja vikendica. Zato se mali broj posetilaca spušta u nju s Divčibara, iako je staza obeležena jasnom markacijom. Još manje ljubitelja prirode ide težom uzvodnom stazom kroz klisuru.
Divčibare Foto: Profimedia
Do ove klisure se stiže Ibarskom magistralom, a zatim se kod sela Podbukovi, na oko 120 kilometara od Beograda, makadamskim putem stiže do Crne reke.
Kretanje kanjonom traje dugo i zahteva i kondiciju i koncentraciju, jer se doslovno hoda s kamena na kamen kroz živopisno rečno korito od crnih magmatskih stena. U njemu se neprestano smenjuju stepenice slapova, mirni plićaci i veliki bazeni dublji od dva metra, idealni za osveženje i odmor.
Zlatar,planinski biser jugozapadne Srbije
Posebnu draž klisuri daju akustički fenomeni, jer pored nadzemnog rečnog toka postoji i podzemni, koji teče kroz nevidljive kanale i galerije u stenama stvarajući potmuli, odzvanjajući šum. U najužem delu kanjona, gde se zidovi podižu vertikalno, to monotono brujanje iz kamena stvara utisak da se nalazite u blizini nekog prometnog puta, iako je reč o potpunoj divljini.
Uz klisuru Crne reke nalaze se još tri rezervata prirode: Čalački potok, Zabalac i Đavolji vir, a celo područje je pokriveno gustim četinarskim i listopadnim šumama.
Izvor: Novosti
Priče i reportaže o mestima u Srbiji koja možete da istražite, potražite na linku: