Ovaj hram je zbog svog značaja i monumentalnosti uvršten na Uneskovu listu svetske baštine, ali je i dalje najpoznatiji po legendi da ne pravi senku. Da li je to tačno i u čemu je tajna?

Indija je zemlja koja se pored svoje veličine, velikog broja stanovnika i etničkih grupa koje pričaju različitim jezicima, može pohvaliti i sa brojnim arhitektonskim remek-delima. Jedan od onih koji svojim izgledom privlače veliku pažnju je i hram Brihadesvarar u Tamil Nadu. Ali i po jednoj legendi: naime prema stepenasta kupola ovog hrama ne baca senku.
Hram koji ima više od 1000 godina
Hram je izgrađen 1010. godine po nalogu Radža Radža Čole I, u čast boga Šive. Danas se nalazi u državi Tamil Nadu na jugu Indije i poznat je i još kao Peria Kovil ili Radžaradžesvaram.
Pripada klasinčnoj arhitekturi perioda dinastije Čola: smešten unutar utvđenih zidova, sa visokim kulama od kojih najveća ima 66 m i smatra se jednim od najviših na svetu, a interesantan podatak je da je vrh hrama isklesan od jednog komada stene koja teži 80 t. Ukrašen je zamršenom mrežom simbola.
Ono što privlači najviše pažnje kada je hram Brihadesvarar u pitanju jeste tvrdnja da on ne baca senku. Naravno ovo nije baš u potpunosti tačno, ali činjenica je da on stvara manje senke oko podneva nego što bi se očekivalo. Iako bi mnogi ovo pripisali čudima boga Šive, naučnici imaju malo drugačije objašnjenje koje počiva na izuzetnim veštinama graditelja, a koju jedna lokalna legenda nadopunjuje.
Prema legendi, kada je kralj Radža Radža Čole I, upitao glavnog arhitektu da li ima šanse da se ovaj hram ikada sruši, s obzirom na njegovu monumentalnost, ovaj je samouvereno odgovorio: "Ni njegova senka neće pasti na Radžu."
I stvarno, proračuni i analize naučnika su otkrile da je kamenje tako slagano i klesano u stepenastoj formi da bi se stvorila iluzija kako senka hrama ne dopire do tla u satima kada se Sunce nalazi visoko na nebu.
Ovo s druge strane, verovatno ima svoj koren u hinduističkoj filozofiji, prema kojoj senke predstavljaju iluzije na ovom svetu, a njihovo prisustvo simbolizuje prolaznost života. Arhitekte su projektovanjem hrama koji u satima oko podneva "gubi" svoju senku, najverovatnije pokušali da na prenesen način istaknu ideju o večnoj božanskoj svetlosti.
Uostalom uverite se i sami:
BONUS VIDEO: