Smešten u jugozapadnom delu Nemačke, Švarcvald predtavlja omiljenu turističku destinaciju tokom cele godine. Ali poznavaoci prilika tvrde da je najlepši u kasno leto i u jesen, kad od crne postane zlatna šuma.

Južni deo njegove teritorije je najpopularniji među Nemcima i strancima. Jer, odmah se mora reći da u tom delu Švarcvald izgleda kao jedan od najrasprostranjenijih klišea koji važe za Nemačku: fasade od drveta, dimljena šunka i kobasice, sat sa kukavicom, šešir sa crvenim pomponima, zanatsko pivo. I naravno, prelepa priroda.

Polovinu regiona zauzimaju dva prirodna parka, koje je Unesko proglasio rezervatom biosfere. Ovo objašnjava njegovu slavu kao destinaciju za bavljenje planinskim sportovima - od planinarenja do skijanja, ali i surfovanja, jedrenja ili vožnje kanuom u nekom od jezera glacijalnog porekla.
Kapija Švarcvalda
Кapija tog "mračnog raja" je Frajburg, specifičan po nekoliko stvari. Od kojih se najviše ističe činjenica da će se sa bilo kog njegovog trga ili ugla ulice, vaš pogled susresti sa planinom. Pored toga, u centru ćete naći više bicikala nego ptica. I ne samo to: on se smatra jednim od pionirskih gradova kada je ekološka svest u pitanju, ali i univerzitetskim gradom.
Trg kod katedrale predstavlja srce srednjovekovne četvrti, uvek je pun i domaćin je jedne od čuvenih božićnih, ali i obične pijace. Ovde u svako doba dana ljudi sede i ćaskaju na ivici renesansne fontane ili se naslanjaju na ležaljke ispred obližnjeg Кaufhausa ili trgovačke pijace, u čijem dvorištu se održavaju brojni koncerti.

Drugo mesto sastanka su dve gradske kuće i njihovi trgovi. U onoj starijoj, iz 16. veka, smeštena je turistička organizacija, dok je novija nastala rekonstrukcijom univerzitetske zgrade početkom 20. veka.
Frajburg se tu ne završava. Ono što preostaje da se obavezno vidi jeste i renesansna kuća Erazma Roterdamskog, gde je filozof boravio kao izbeglica, ali i avgustinski manastir, danas pretvoren u muze, gotički klaustar franjevaca, koji se danas koristi za koncerte, najstarija gostionica u Nemačkoj, Cum Roten Beren. Ali to nije sve ni što Švarcvald ima da ponudi.
Najviši vodopad u Nemačkoj
Ako krenete istočno od Frajburga, ulazite u područje tzv. "časovničarskih gradova". Jedan od njih je Triberg, idilični grad ispunjen satovima sa kukavicama u čijoj blizini se nalazi vodopad reke Guta, koja se obrušava preko granitnih ploča na visini od oko 160 metara - zbog čega je proglašen za najviši vodopad u Nemačkoj. Od centra Triberga do vodopada pešacima je uređenom stazom potrebno oko pola sata.
U gradu se nalazi i Muzej Švarcvalda, gde je moguće videti istorijske arefakte i naravno, satove sa kukavicom. Ako posetite prodavnicu Haus der 1000 Uhren, teško ćete odoleti iskušenju da ne kupite jedan.

Ukoliko krenete na jug, naići ćete na jezero Titize, jezerski dragulj Švarcvalda, dok se 25 km južnije od njega nalazi još jedno jezero, Šluhze. Ovaj užurbani centar za vodene i zimske sportove i planinarenje, predstavlja savršenu destinaciju za odmor tokom cele godine.

Klisura Crne šume
Poznata i kao Đavolja klisura, ali i Veliki kanjon Švarcvalda, nalazi se nekolilko kilometara istočno od spomenutih jezera. Pre spajanja sa rekom Rajnom, Vutah je isklesao klisuru nestvarne lepote koja se može razgledati duž pešačke staze duge 13 km od Šatenmulea.

Ipak, ako niste raspoloženi za izlet peške, možete odabrati i putovanje vozom od Blumberg-Colhaus-a do Vajcen-a. U njemu se možete diviti prirodi doline Vutah, dok prelazite preko ukupno četiri mosta i kroz šest tunela.
BONUS VIDEO: