Ukoliko ste kamper već dugo ili tek planirate da se upustite u takvu vrstu putovanja, pročitajte sledeće savete i budite odgovorni prema prirodi.

Nabavite osnovnu opremu
Ukoliko ste povremeni kamper, bolje je da odustanete od skupe nove odeće i opreme (i ugljeničkog otiska koji stvara njihova proizvodnja). Umesto toga, pozajmite od prijatelja koji borave na otvorenom, iznajmite od dobavljača opreme ili kupite polovnu opremu i odeću na sajtovima kao što je wornwear.com.
Osamljenost kampa
Neki kampovi, poput nekih gradova, pate od prekomernog turizma. Zašto birati destinaciju čijoj gužvi doprinosi i vaša poseta? Preskočite popularna mesta koja se reklamiraju na društvenim mrežama; umesto toga, potražite lokacije koje su u turističkim vodičima i recenzijama posetilaca opisane kao "skrivene", "prostrane" i "skromne".
Poharajte svoju kuhinju
Spakujte pribor za višekratnu, a ne jednokratnu upotrebu: posuđe, pribor za jelo, šolje i flaše za vodu. Ponesite kante da biste u kampu odvojili reciklažni materijal od smeća. Ne stavljajte otpad u logorsku vatru jer se većina toga sporo razgrađuje: na primer kori banane potrebno je do dve godine.
Toaletne potrepštine, baterije
Proizvodi koje koristimo kod kuće mogu da sadrže sastojke koji su štetni po životnu sredinu. Za upotrebu u kampu obavezno nabavite paste za zube, sapune, šampone i druge higijenske proizvode koji su jasno označeni kao biorazgradivi. Za kampovanje s još jednim neophodnim pomagalom, mobilnim telefonom: na blogu CampingForFoodies.com navode se sprave koje mogu da napune bateriju telefona, od tranzistora do kamperskog gorionika na drva.
NAPISAO: IKS VOGAN