Danas u lepotama parka Retiro u Madridu mogu svi da uživaju, ali nije uvek bilo tako.

Jedan od najvećih parkova u Madridu po imenu Buen Retiro ili jednostavno El Retiro je do kraja 19. veka pripadao španskoj monarhiji. Da bi danas prošetali njime ne morate biti član aristokratije, ali ono što svakako treba da znate jeste da ovih 350 hektara zemlje, ispunjene spomenicima, zelenilom, galerijama i veštačkim jezerom kriju zanimljivu istoriju.
Zeleno područje za rekreaciju koje vole i turisti i lokalno stanovništvo je 2021. godine dospeo na Uneskovu listu svetske baštine, iako mnogi ne znaju da njegova istorija datira još od daleke 1632. godine. Kada je grof-vojvoda od Olivaresa odlučio da iznenadi kralja Filipa IV idejom da izgradi palatu i baštu u kojoj bi se kralj mogao povući, a po ugledu na velelepne vile koje su tokom tog perioda nicale svugde u okolini Rima.
Dizajn i izgradnja bašti je poverena čuvenom Кozimu Lotiju, poznatom po vrtovima Boboli u Firenci. Stoga ne čudi da su vrtovi napravljeni u renesansnom stilu: u središnjem delu parka se nalazi veštačko jezero koje je okruženo zelenilom, kitnjastim fontanama i skulpturama. Njegova svrha je bila da rekonstruiše čuvene pomorske bitke i predstava na vodi, a vrlo brzo je ova kreacija postala jedno od "svetskih arhitektonskih čuda" - što je i dovelo do toga da se veliki deo kulturnog života španske kraljevske porodice preseli upravo u ove bašte.
Vremenom su one pretrpele velike promene, a većina španskih vladara je pridodala neki svoj pečat. Pa ih je tako u 17. veku, Filip V proširio i zasadio retke vrste drveća. Da bi u 18. veku Кarlo IV u njima izgradio i Astronomsku opservatoriju, a Fernando VII ubrzo potom izgradio i paviljone.
Pod kraljicom Izabelom II, bašta je dodatno proširena i zasađeno je novo i egzotično drveće, uključujući stabla narandži i limuna. Ali kada je 1868. godine, monarhija izgubila vrt jer je Izabela II bila primorana da abdicira - park je postao prelepa bašta u centru grada, dostupna svima.
Najpoznatiji dodatak parku nakon ove odluke je Кristalna palata, delo Rikarda Velaskeza Boske. Urađene po uzoru na Кristalnu palatu u Londonu, koja je prvobitno služila za sadnju biljaka sa Filipina, dok se danas u njoj održavaju umetničke izložbe.