Još
Dodatno

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Otkrijte prestonicu Pijemnota: U njoj se krije pokrov kojim je Isus navodno umotan nakon raspeća?

Vodimo vas u šetnju kroz najinteresantnije kutke grada Torina.

 Torino_335885375.jpg Izvor: Shutterstock

Četvrti po veličini u Italiji i glavni grad Pijemonta, smešten je na rekama Po i Dori Ripariji i između planina Monteviso i Gran Paradiso. Na njenim trgovima je i dalje vidljiva prošlost koja sugeriše da se ovde nekada nalazilo sedište kuće Savoja, što ga više približava srednjoevropskom i francuskom duhu nego italijanskom. Ali svi oni koji su bili u njemu takođe znaju da se u svakoj njegovoj kafani vode žučni razgovori i da je svugde primetan mediteranski mentalitet koji se više vezuje za jug nego za sever Italije. Dobro došli u Torino

Najvažniji trg u gradu je Piazza Castello, i on ujedno predstavlja najbolju polaznu tačku za turiste. Kako zbog pozicije koja se nalazi u samom centru grada, tako i zvog veličanstvene arhitekture na njemu od koje najviše pažnje privlače dve palate: Madama, srednjovekovni zamak pretvoren u baroknu palatu i nekadašnja rezidencija dinastije Savoja i Kraljevska plata, gde je živeo Viktor Emanuel II, prvi kralj Italije. Oba mesta su uvrštena na Uneskovu listu svetske baštine.

Odmah iza kraljeve rezidencije uzdiže se katedrala San Đovani, jedina renesansna građevina u gradu. Ali verovatno i najpoznatija zbog toga što je u njoj izložen Torinsko platno, plaštanica u koju je Isus navodno bio umotan posle raspeća. Original se retko prikazuje, ali je verna replika stalno izložena u hramu. Oni koji žele da nešto više saznaju o njoj, mogu to i da urade u Muzeju della Sidone, na deset minuta udaljenom od katedrale, u Via San Domenico. Na nekoliko minuta od katedrale se nalazi i Porta Palatina, kapija od crvene cigle koja je nekada služila kao ulaz u grad. 

Ipak, ono što nikako ne smete da propustite je Egipatski muzej u centru Torina. On se smatra jednim od najboljih posle onog u Kairu, kada je staroegipatska kultura u pitanju, a otvoren je 1824. godine. Njegova veličanstvena kolekcija predstavlja još jedno nasleđe koje su Savojci čuvali tokom vekova.

U njegovoj neposrednoj blizini se nalazi trg Svetog Karla, na kom se nalaze istoimena i crkva Svete Kristine iz 17. veka. Dok se oko njih pružaju prodavnice i kafići, u stilu secesije. I ovo je činjenica koja nije usputno navedena, jer Torino ne možete spoznati ukoliko ne sednete u jedan od njih. Poput Baratti & Milano-a, koji je od svog otvaranja 1858. godine bio zvanični snabdevač pijemontske aristokratije - čokoladom.

Odatle krenite ulicom Po, i sporednim ulicama karakterističnim po tremovima. One su nastale u 17. veku kako bi se plemstvo poštedelo neprijatnosti kao što su kiša ili jako sunce. Danas one predstavljaju mesto za odmor i uživanje jer su ispunjene poslastičarnicama i barovima u kojima možete popiti vermut ili probati rižoto alla piemontese. 

I za kraj, uhvatite liniju metroa 1 do Ligota, predgrađa Torina u kom je smešten muzej automobila. Jer ako niste znali istorija ovog grada je usko povezana sa automobilskom industrijom i Fabrica Italiana di Automobile di Torino (FIAT), imperijom stvorenom 1899. godine.

Možda će vas interesovati i:

Komentari 0

Vaš komentar je uspešno poslat i postaće vidljiv čim ga naši administratori odobre.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Najnovije

Priroda

Nauka