Palermo je grad poznat po mnogim zanimljivim atrakcijama, deset izdvojenih će vam dočarati magiju juga Italije.
Izvor: Shutterstock
Palermo nije samo prestonica Sicilije, juga Italije, Mediterana i Koza Nostre. On je mnogo više, mesto na kojem su se spajale mnogobrojne kulture počevši od antičke Grčke, preko arabljana, mnogi su želeli da ga osvoje i budu njegovi gospodari.
Palermo su osnovali feničanski trgovci u 8. veku pre nove ere. Kasnije je postao kartaginjansko naselje sve dok ga nisu zauzeli Rimljani 254. godine pre nove ere. Grad je propao pod rimskom vlašću, ali je napredovao nakon 535. godine, kada ga je vizantijski general Velizar preuzeo od Ostrogota. Arapi su osvojili Palermo 831. godine i on je cvetao kao centar trgovine sa severnom Afrikom.
Kao već prosperitetan grad je pao u ruke Normana Roberta Gviskara 1072. Nastupajuća era normanske vladavine (1072–1194) bila je zlatno doba Palerma, posebno nakon što je 1130. osnovano Normansko kraljevstvo čija je prestonica postao Palermo. U ovom kraljevstvu su Grci, Arapi, Jevreji i Normani radili zajedno na stvaranju kosmopolitske kulture.
Palermo danas očarava sa svojim arhitektonskim čudima, prelepim plažama i najukusnijim delicijama.
Pogledajte galeriju i u opisima pročitajte zanimljivosti o poznatim atrakcijama Palerma.
Mnogi su želeli da ga osvoje i budu njegovi gospodari: Prestonica Normanskog kraljevstva, Sicilije i Koza Nostre (FOTO)
Ili Katedrala Uznesenja Svete Device Marije je mešavina raznih arhitektonskih stilova. Više puta je restauriran i obnovljena, čak je jedno vreme bila i džamja. U unutršanjosti se mogu naći tragovi različitih religija kojima je u odrđenim periodima katedrala pripadala.
Ili Kraljevska palata, nalazi se u starom delu grada. Podignuta je tokom normanskog osvajanja juga Italije u XI i XII veku.
Čuvena kapela, koju 1132. godine Normanskoj palati dodaje kralj Ruđer II, učinivši je središnjim delom. Ona i dan danas posetioce ostavlja bez daha svojom mešavinom arapsko-normansko-vizantijskih stilova.
U ovim katakombama su mogli biti sahraljeni svi stanovnici Sicilije, tela su mumificirana i posle izlagana po zidovima. Ovde možete videti sveštenike i obične ljude, device i decu. Obučeni u svoju najbolju odeću, pave društo u zagrobnom životu najpoznatijoj mumiji - malenoj Rozalii.
Svoja vrata ovaj teatar je ostvorio davne 1897. godine i to je ujedno najveća operska kuća. Jedna od zanimljivoti je da jeu noći otvaranja izvođena opera Đuzepe Verdija.
Poznat i kao Trg srama. Ovaj trg baroknog stila je okružen brojnim arhitektonskim remek delima. Trg je dobio ime po palati Pretoriji, iz XV veka. Na centru tga se nalazi fontana, delo Frančeska Kamiljanija iz XVI veka.
Poznat i kao Pijaca Viljena, barokni trg u obliku osmougla. nalazi se na raskršću dve glavne ulice u Palermu. Izgrađena je u klasičnom stilu na tri nivoa, u centru svake se nalazi fontana, iznad koje se nalazi statua devojke koja simboliše jedno od četiri godišnja doba.
Srce Palema čine njegove Pijace, na kojima možete uživati i u brzim gotovim jelima i poslasticama po kojima je Sicilija pa i cela Italija poznata. Morate probati predivne kanole, najlepši sladoled od pistaća na svetu ili pak se okušati u prirpemi svežih morskih plodova koje možete naći na nekoj od pijaca Palerma: La Vucciria, Mercato di Capo, Ballaro, Borgo Vecchio.
Jedna od najlepših na Siciliji, koju krase kristalno čista voda i beli pesak. Ovde možete uživati u sportovima na vodi a duž plaže se nalazi mnoštvo barova i noćnih klubova.
U crkvi Sv. Dominika, možete posetiti grob čuvenog sudije Đovanija Falkonea, koga je ubila zloglasna sicilijanska mafija.