Zidovi čine pravi lavirint uskih prolaza i hodnika koji se prostiru na površini od 800 hektara.

Legenda kaže da je ova tvrđava građena od gigantskih granitnih blokova bila igralište za džinove, a njena izgradnja povezivana je čak i sa Solomonom i kraljicom od Sabe.
Sagradio ju je najbrojniji narod Zimbabvea – Šona – nekada poznat i kao Bantu, koji čini tri četvrtine današnje populacije.
Šona narod prvi put je naselio ovu regiju pre više od 1.000 godina, gde je nastavio da se razvija. Kao kruna njihovog napretka, nastao je Veliki Zimbabve, prestonica i trgovački centar kog je na vrhuncu moći između 11. i 15. veka naseljavalo 18.000 ljudi, uglavno zahvaljujući rudnicima zlata, prenosi B92.
Smeštene oko 30 kilometara od modernog grada Masvingo, ruševine Velikog Zimbabvea predstavljaju deo najimpresivnijih drevnih građevina Afrike.
UNESCO ih je uvrstio u listu svetskog nasleđa 1986. a prema toj organizaciji, metod gradnje ove prestonice je jedinstven na kontinentu. Naime, iako postoje arhitektonski slične građevine i u drugim delovima Afrike, nijedna nije tako impozantnih razmera.
Prva stvar koju posetioci mogu primetiti u Velikom Zimbabveu je izuzetna veština njegovih graditelja koji su gradili kamene zidove od prirodnih blokova.
Zidovi čine pravi lavirint uskih prolaza i hodnika koji se prostiru na površini od 800 hektara i mogu biti podeljeni u tri osnovne arhitektonske zone.
Kompleks na brdu smatra se kraljevskom rezidencijom, dok su u delu u dolini živeli njegovi podanici.
Najimpresivniji je Veliki zid, spektakularni kružni spomenik napravljen od sečenih granitnih blokova. Spoljni zid dugačak je 250, a visok u najvišem delu 11 metar, što ga čini najvećom prekolonijalnom strukturom u Africi južno od Sahare.
Iako je trgovina bila ključna za prosperitet ove zajednice, religijski život bio je takođe veoma bogat.
Napušten je oko 1450. ali njegov kulturni i istorijski značaj nije umanjen u narednim vekovima.
Zapravo, Veliki Zimbabve postao je tako važan deo nacionalnog identiteta njegovih stanovnika, da je sama država dobila naziv po njemu - Zimbabve. Inače, reč "zimbabve" znači "velika kuća od kamena".