Još
Dodatno

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Zaronite" u kanadsko jezero koje na dnu skriva potopljeni gradić (VIDEO)

Jezero Minevanka u Alberti nekada je bilo dom živahnog odmarališta, ali danas se ono može videti jedino pomoću ronilačke opreme.

  Izvor: Foto: Shutterstock

Na prvi pogled, jezero Minevanka u Alberti izgleda kao bilo koje drugo jezero na svetu. Okruženo zimzelenom šumom i smešteno na istočnoj strani današnjeg nacionalnog Banf parka, ovo 20 kilometara dugo jezero idelana je destinacija za sve ljubitelje prirode, kajakaše, alpiniste i bicikliste. Međutim, mnogi posetioci ne znaju da jezero ispod svoje površine krije grad koji se može istražiti uz pomoć ronilačke opreme.

Poznato kao Minevanka lending (Minnewanka Landing), ovo turističko naselje, izgrađeno krajem 19. veka, sastojalo se od četiri avenije, tri ulice, nekolicine kuća, hotela i restorana. 

Povezane vesti

Povezane vesti

Međutim, kako bi se područje snabdelo energijom, 1912. godine je izgrađena brana u sklopu elektrane Calgary Power Co. Brana je bila postavljena nizvodno, što je dovelo do plavljenja dobrog dela naselja. Ipak, gradić je nastavio da se razvija naredne dve decenije, ali njegova sudbina je bila zapečaćena izgradnjom druge brane, 1941. godine. 

  Izvor: Profimedia/Shutterstock
Foto: Shutterstock

"To se događalo tokom Drugog svetskog rata i svima je bila potrebna električna energija. Kalgari i okolna mesta su se proširili i bila im je potrebna struja, a jezero Minevanka je bilo najlakše rešenje", kaže arheolog Bil Peri iz organizacije ‘Parkovi Kanade’.

Iako je većina građevina bila napravljena od drveta, gradić nije "istrulio“. Naime, hladna voda ledenjačkog jezera očuvala je zgrade u potopljenom gradu, koje svake godine "poseti“ oko 8000 ronilaca.

Jezero Minevanka u Alberti nekada je bilo dom živahnog odmarališta, ali danas se ono može videti jedino pomoću ronilačke opreme.
Izvor: YouTube

Možda će vas zanimati i:

Povezane vesti

Povezane vesti

Povezane vesti

Povezane vesti

Komentari 0

Vaš komentar je uspešno poslat i postaće vidljiv čim ga naši administratori odobre.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Najnovije

Priroda

Nauka