Oko 900 kilometara južno od Teherana, nalazi se drevno selo Mejmend koje odlikuju podzemni domovi isklesani u stenama.
Procenjuje se da su kamene gravure pronađene na ovom mestu stare više od 10.000 godina. Mejmend se nalazi na Uneskovoj listi svetske kulturne baštine i naseljeno je u kontinuitetu više od 2.000 godina što ga čini jednim od najstarijih iranskih preživelih sela, piše BBC Travel.
Menjaju dom zbog klime
Ušuškan u dolini s planinama centralnog Irana oko njih, Mejmend je poznat po toplim letima i ozbiljnim, hladnim zimama. Kako bi se navikli i prilagodili na ovakve ekstremne uslove, meštani menjaju domove u zavisnosti od godišnjeg doba. Leti i u ranu jesen, žive u kućama sa slamenim krovovima, koji ih štite od velikih vrućina, a kad tople uslove zamene hladne zime, stanovnici Mejmenda se povlače ispod zemlje.
Meymand
— PersianTouring (@PersianTouring) January 18, 2017
Live in the heart of rocks@persiantouring#iran#visit_iran#travel#meymandhttps://t.co/Do1GJtJ1Qwpic.twitter.com/1aE0uvhUx9
Od 400 pećina izgrađenih pre više od 10.000 godina, 90 je ostalo netaknuto. Ovi domovi u pećinama mogu da sadrže do sedam soba, a svaka kuća je visoka 2 metra i može da bude i do 20 metara kvadratnih, mada veličine variraju od kuće do kuće.
Pogledajte fotografije u galeriji:
Stanovici su pećine prilagodili svom načinu života: imaju električnu energiju, frižidere i televizore. Ipak, nemaju vode, a i ventilacija je minimalna. Tamne fleke na nekim zidovima su rezultat čađi od vatre u toku kuvanja i zagrevanja prostorija.