Ovaj insekt kao odrsla jedinka ima najkraći zabeleženi životni vek u životinjskom carstvu.

Verovatno je većina čula da "leptiri žive jedan dan". Iako je nauka do sada dokazala da postoje određene vrste koje mogu živeti jedan dan - to se ne odnosi na sve. Pa tako leptir monarh može da poživi i do 8 meseci. Ali ovo onda dovodi u pitanje, koja životinja živi najkraće?
Rok trajanja od 5 minuta do 24 časa
Pre svega treba istaći da naučnici kada daju odgovor na ovo pitanje, napominju kako je konačan odgovor nemoguće dati. Ali to je sve iz razloga što postoji još mnogo neoktrivenih i dovoljno neistraženih vrsta, stoga, uvek postoji mogućnost da tamo negde na jugu Patagonije ili možda na Kamčatki postoji neki organizam koji je "pobednik" u ovoj kategoriji.
Paleontolozi veruju da se ova grupa insekata prvi put pojavila pre oko 350 miliona godina, i da se od tada nije mnogo menjala.
Ipak, na osnovu onoga što je poznato, a prema tvrdnjama Portala biološke raznovrsnosti Odeljenja za prirodne resurse Džordžije vodeni cvetovi imaju najkraći životni vek kao odrasle jedinke. Ovi vodeni insekti se smatraju najstarijim i najosnovnijim krilatim insektima, koji žive u blizini močvara i bara. S tim što njihov larveni život traje oko 2 godine i odvija se ispod površine vode, odrasli život jedinke svodi na manje od 24 časa, s tim što mnogi ne požive ni duže od 5 minuta.
Mayflies (fishflies) are part of the only group of insects that go through a moult in a winged stage. After emerging from the lake, and their larval stage, these guys go through one more shed. I was very lucky to catch this one in the process. Sped up 2X.pic.twitter.com/Q8yE5FovPt
— Dr. Heather Hinam ️ (@SecondNatureMB)July 2, 2023
Kako nemaju funkcionalna usta ili probavni sistem - žive od energetskih rezervi koje su sakupili kao larve - ovi insketi tokom parenja u fazi subimaga imaju više prostora za sićušna jajašca. Neki primerci mogu čak i da sadrže do 10.000 jaja u svom telu, a neretko su ona nalažena i u glavama ženki. Na ovaj način, vodeni cvetovi mogu maksimalno da iskoriste svoj kratak životni vek i reprodukuju se.
Kada su kičmenjaci u pitanju, najkraći životni vek imaju Eviota sigillata, vrste morske ribe iz porodice Gobiidae, rasprostranjene u tropskim vodama. One naseljavaju koralne grebenove i za to vreme požive najduže 59 dana, od čega ne više od dve nedelje kao odrasle jedinke.
@Eviotasigillata,#Dauin, Philippines, resting on a tunicate. This is one of the smallest existing vertebrates. I still love my @getolympus TG6.#goby#TeamFish#underwatervideopic.twitter.com/irmCq30ERU
— Klaus Stiefel (@Pacificklaus)August 29, 2021
BONUS VIDEO: