Još
Dodatno

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Lukava taktika koja uspeva skoro svaki put: Naučnici otkrili kako jedna ptica ume da prepozna kukavičje jaje u gnezdu

Naučnici su otkrili da postoji ptica koja je u stanju da u 94 posto slučajeva nadmudri lukavu kukavicu.

 Jaja kukavice_1174097161.jpg Izvor: Shutterstock

Kukavica je vrsta šumske ptice, čiji areal rasprostiranja obuhvata gotovo čitav svet. Najpoznatija njena karakteristika je polaganje parazitskih jaja. tj. onih koje po izgledu, veličini i boji podsećaju na ona koje polaže njihov domaćin. Na taj način druge ptice budu prevarene i narednih nekoliko nedelja greju kukavičja jaja, a ukoliko se iz njih izlegu ranije ptići, to ugavnom znači da će druga biti izgurana iz gnezda. 

Zanimljiva i lukava taktika preživljavanja, koja je do pomno proučavana. Naučnici tvrde da su sada otkrili makar jednu vrstu ptica koja je izuzetno vešta u razotkrivanju njihove prevare. 

Igra nadmudrivanja

Proučavajući afričku kukavicu u južnoj Zambiji, Džesika Lund sa Univerzitetu u Kembridžu i njene kolege su otkrile da kukavice legu gotovo identična jaja kao donga sa višljuškastim repom. Ali, i pored ovog lukavstva, donga ume da prepozna "mućak" u 94 posto slučajeva. U čemu je njihova tajna?

Prilikom pretrage gnezda, naučnici su otkrili  jaja afričke kukavice u najmanje 34 od 196 njih. Nakon detaljnog ispitivanja i beleženja izgleda kao i kombinasijom kompijuterskih simulacija, shvatili su da iako kukavice legu gotovo identična jaja kao dongo, pojedinačne ženke dongoa imaju sposobnost da proizvedu jaja istog potpisa tj. šare i nijanse. Ipak, jaje one druge ženke dongoa će imati drugačiji obrazac pega, stoga na taj način lako prepoznaju jaje koje nije njihovo. 

Rezultati istraživanja su objavljeni u Proceedings of the Royal Society B. 

Možda će vas interesovati i:

BONUS VIDEO:

Pogledajte

08:15
Priča o čudesnim pticama iz Šapca! Sokolarstvo je više od hobija, to je način života
Izvor: Kurir televizija
Izvor: Kurir televizija

Komentari 0

Vaš komentar je uspešno poslat i postaće vidljiv čim ga naši administratori odobre.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Najnovije

Priroda

Nauka