Još
Dodatno

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

'Razvod' kod pojedinih ptica nije neuobičajena pojava - naučnici tvrde da znaju koji su glavni razlozi za to

Ptice koje nisu monogamne, menjaju svoje partnere iz sličnih razloga iz kojih to čine i ljudi.

 razvod kod ptica_175259282.jpg Izvor: Shutterstock

Afere ili dugi periodi odvojenosti često dovode do razvoda kod ljudi, ali se čini da isti faktori igraju sličnu ulogu u ptičjem kraljevstvu.

Smatra se da više od 90 odsto vrsta ptica uobičajeno ima jednog muškog partnera tokom najmanje jedne sezone parenja, a ponekad i duže.

Međutim, neke monogamne ptice prelaze na druge partnere u narednim sezonama parenja uprkos tome što im je prvobitni mužjak i dalje živ. To ponašanje slično je "razvodu" kod ljudi.

I dok se veliki broj studija fokusirao na moguće faktore koji bi mogli da izazovu razvode, stručnjaci kažu da su se istraživanja najčešće bavila jednom vrstom ili porodicom.

Sada naučnici kažu da su utvrdili dva ključna faktora za "razvode" širom velikog spektra ptičjih vrsta - promiskuitetnost mužjaka i migracije na velike daljine, odnosno afere i dugački periodi razdvojenosti.

U istraživanju, objavljenom u časopisu Proceedings of the Royal Society B, naučnici iz Kine i Nemačke opisuju kako su uspeli da analiziraju prethodno objavljene studije koje su proučavale ukupno 232 vrste ptica.

Naučnici su takođe dodelili mužjacima i ženkama svake vrste odvojene "ocene promiskuitetnosti" na osnovu informacija o ponašanju pripadnika vrsta.

Izvor: RTS

Možda će vas interesovati i:

BONUS VIDEO:

Pogledajte

02:12
DONOSI NESREĆU I NAJAVLJUJE SMRT! Zbog SUJEVERJA svi terali OVU PTICU, a nemaju pojma KOLIKO KORISTI ima od nje (KURIR TELEVIZIJA)
Izvor: Kurir televizija
Izvor: Kurir televizija

Afere ili dugi periodi odvojenosti često dovode do razvoda kod ljudi, ali se čini da isti faktori igraju sličnu ulogu u ptičjem kraljevstvu.

Komentari 0

Vaš komentar je uspešno poslat i postaće vidljiv čim ga naši administratori odobre.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Najnovije

Priroda

Nauka