Naučnici su se zapitali da li su torbari zaista primitivniji od pravih sisara zato što njihovi mladi imajukraći gestacijski period i nakon toga razvoj nastavljaju u torbama.

Činjenica da se mladunci torbara rađaju nepotpuno razvijeni i da potom svoj razvoj "dovršavaju" u torbama je navela na pomisao kako su oni "primitivniji" pravih vrsta sisara.
"Ispostavilo se da su torbari daleko više evoluirali u odnosu na svoje pretke, od nas", objašnjava evolucioni biolog Anjali Gosvami iz Prirodnjačkog muzeja u Velikoj Britaniji.
While koalas might look like small bears, they are actually marsupials. They give birth to underdeveloped young that crawl into their mothers' pouches, where they stay for the first 6-7 months of their life
— Massimo (@Rainmaker1973)February 24, 2023
[ zoo_rascal:https://t.co/qYNXMwpXhU]pic.twitter.com/N7EUpZ3mtP
O čemu je zapravo reč?
Kako bi otkrili da li je prethodno navedena tvrdnja i tačna, naučnici su uporedli razvojne faze 22 trenutno žive vrste, tako što su CT skeniranjem pratili razvoj njihovih lobanja. Ispostavio se su promene do kojih dolazi kod torbara mnogo veće i komplikovanije u poređenju sa placentnim sisarima i našim zajedničkim precima. Prema mišljenju stručnjaka, za ovo su bili potrebni veći i specijalizovaniji načini prilagođavanja od toga da se dozvoli mladuncu da jednostavno ostane duže unutra i razvije se.
Pored toga, studija ukazuje da su se placente torbara značajno promenile u odnosu na one koje su imali naši zajednički preci - koji su imali sličnije načine razmnožavanja sa nama.
"Način na koji se torbari razmnožavaju ne predstavlja srednji oblik između sisara koji nose jaja i placentnih sisara. To je samo drugačiji način razvoja koji su torbari samostalno razvili", zaključuje Gosvami. Ali on dodaje i kako to ne znači automatski da je bilo ko napredniji, već da je ova promena najverovatnije posledica uslova u kojima su se torbari našli.
Prosto objašnjeno to bi izgledalo ovako: placentarni sisari imaju mnogo duži vremenski period gestacije, i ukoliko se majka i potomstvo nađu u uslovima nestašice oni zajedno umiru. U slučaju torbara, nakon kratkog gestacijskog perioda mladunci se sele u torbe majke i ukoliko dođe do nekih manje stabilnih ekoloških situacija i uticaja one mogu napustiti svoje potomstvo i na taj način preživeti. Nakon nekog vremena, pokušaće ponovo da se ostvare u ulozi roditelja.
Rezultati istraživanja su objavljeni u časopisu Current Biology.