Invazivna vrsta mrava poreklom iz Južne Amerike poznata po svom bolnom ubodu je nedavno otkrivena na jugu Francuske.

NAUČNIK Olivije Blajt sa Mediteranskog instituta za biodiverzitet i ekologiju na Univerzitetu u Avinjonu izjavio je da je električni ili vatreni mrav otkriven u Tulonu, na jugu Francuske. Prema njegovim rečima, oni su do sada na evropskom tlu bili zabeleženi samo na području Malage u Španiji.
Blajt je za Frans pres rekao da je u Tulonu otkrivena njihova "super-kolonija", što znači da se oni na tom mestu nalaze više od godinu dana. Njegova pretpostavka je da su tu stigli prilikom transporta biljaka iz Južne Amerike, što ne predstavlja iznenađenje jer se do sada na sličan način proširio i na Kinu, SAD, Australiju, Novi Zelan i Filipine.
Wasmannia auropunctata se smatra izuzetno invazivnom vrstom - čak i ako se kreće sporo - jer kombinuje "klasičan sistem polne reprodukcije i proizvodnju matica i mužjaka kloniranjem", objasnio je stručnjak.
All protect the queen! (Wasmannia auropunctata)pic.twitter.com/oAye4xjI4k
— Phil (@myrmecoPhil)April 14, 2018
"Njegova snaga je brojnost", rekao je i dodao da njegov ubod izaziva "osećaj peckanja kao kad se dodirne kopriva", ali je jači i duži, jer traje dva do tri sata. Mrav koristi ubod kao oružje da uništi druge insekte, a može da izazove slepilo kod nekih životinja. Kod ljudi, pored bolnih uboda, električni mrav može da izazove anafilaktički šok - ukoliko je osoba alergična na neke insekte, prenose agencije.
Blajt je rekao da je iskorenjivanje te vrste mrava skupo, navodeći primer Kvinslenda u Australiji, koji je od 2006. godine odvojio 30 miliona dolara za borbu protiv njih. Stoga je apelovao na zemlje članice Evropske unije da naprave plan za iskorenjivanje ovog insekta.