Mnoge od ovih izraslina i nisu pravi rogovi, međutim, životinje su našle način da ih koriste za odbranu, lov ili smao kao ukras.

Rogovi životinja svojim izgledom i raznovrsnošću oblika odvajkada izazivaju divljenje ljudi. Tokom istorije predstavljali su simbol plodnosti, moći i borbenosti. Kod nekih naroda su korišćeni i u medicinske svrhe, iz tog razloga danas nekim od ovih vrsta preti istrebljenje.
Rogovi predstavljaju koštane ili rožne tvorevine koje odlikuju mnoge životinje. Mogu biti različitih veličina i oblika i služe za borbu, udvaranje ili odbranu.
ROG NE LAŽE: 11 neverovatnih rogova u životinjskom carstvu (FOTO)
Кapci i njuška malajske rogate žabe (M. nasuta) izvijaju se tako da stvaraju iluziju rogova. Zbog rogova i boje kože, neverovatno su slični suvom listi, što ih čini majstorima kamuflaže.
Mužjaci nubijskih kozoroga (Capra nubiana), se bacaju tokom borbe jedan na drugog sa dugim, zakrivljenim rogovima u pokušajima da postanu dominantan mužjak. Ove veličanstvene pustinjske koze takođe koriste svoje rogove da zastraše potencijalne predatore. Nubijski kozorozi žive na suvom, planinskom terenu i hrane se travom i lišćem. Međunarodna unija za zaštitu prirode (IUCN) klasifikovala je ovog sisara kao ugroženog, procenjujući njegovu populaciju na manje od 10.000 jedinki zbog lova i uništavanja njihovog staništa.
Gabonska šarka ili zmija nosorog opravdava svoje ime sa izbočinom nalik na rog na vrhu njuške. Herpetolozi nisu sigurni koja je svrha roga, ali ovaj ukras svakako izdvaja ovu zmiju od ostalih. Njen otrov je smrtonosan za čoveka, a pored zanimljivog roga, interesantan je i način lova ovog gmizavca: ova zmija se u potpunosti umiri i čeka da plen prođe pored nje.
Spektakularni rogovi oriks antilope (Oryx gazella), mogu biti duži od 80 cm, što je čini metom lovaca. Ženke koriste rogove da odvrate grabljivce, dok ih mužjaci koriste da drže druge mužjake van svoje teritorije. Ova afrička antilopa živi u krdu, a njen status je klasifikovan je kao zabrinjavajuć, upravo zbog nedozvoljenog lova.
Rogati guan (Oreophasis derbianus) nema pravi rog, a nije ni ćurka - na koju podseća. Njegova izraslina na vrhu glave je zapravo koža jarke boje. Ova vrsta je veoma upečatljiva jer može da bude duga i do 85cm, a 'crveni rog' se ističe u odnosu na plavo-crno perje. Ovaj član porodice Crocidae živi u Južnoj i Centralnoj Americi i većinu vremena provodi na drveću, hraneći se voćem i lišćem.
Lovci na trofeje maštaju o rogovima vijoroge koze (Capra falconeri), što ovu vrstu čini ugroženom u južnoj i centralnoj Aziji. Rogovi mužjaka mogu dostići 1,6 m u dužinu i neke kulture veruju da imaju lekovita svojstva. Ova životinja može da se nađe i u Indiji, Pakistanu, Uzbekistanu, Avganistanu i Tadžikistanu, a živi na nadmorskoj visini od 600 do 3600 m u ekosistemima borova, kleke i hrasta. Prema Međunarodnoj uniji za zaštitu prirode, ova koza je ugrožena.
Četiri šiljasta roga koji vire iz njuške četvororogog kameleona (Trioceros quadricornis) doprinose izgledu koji podseća na zmaja. Ovi izdržljivi gmizavci mogu da imaju šest ili više rogova. Međutim, njegovi rogovi su krhki i lomljivi. Poreklom sa planina Кameruna i Nigerije, četvororogi kameleon nastanjuje relativno netaknute planinske šume u kojima ljudska aktivnost jedva da utiče na ekosisteme.
Rogati gušter (Phrynosoma), koji se naziva i rogata žaba (iako je gmizavac a ne vodozemac). Dobro je opremljen za borbu od predatora. Pored para oštrih rogova, koji su produžetak njegove lobanje, ovaj gušter ima bodlje po celom telu, koje se pojave kada je ugrožen. Poznat je i po tečnosti koju izbacuje.
Crni nosorog (Diceros bicornis) ima par masivnih rogova. Кrivolovci rizikuju svoje živote za rog nosoroga, a kao rezultat toga, ovi nosorozi su kritično ugroženi. Rog nosoroga se koristi u tradicionalnoj kineskoj medicini, ali nema dokaza koji podržavaju ideju da ima lekovitu vrednost. Rogovi nosoroga rastu i do 8cm godišnje, a poznato je da narastu i 1,5m u dužinu. Ženke koriste svoje rogove da zaštite svoje mlade, dok ih mužjaci koriste za borbu protiv napadača. Istaknuti rog po kojem su nosorozi tako dobro poznati je takođe bio razlog za njihovo pogubljenje. Crni nosorog je nekada lutao većim delom podsaharske Afrike, ali je danas na ivici izumiranja zbog krivolova podstaknutog komercijalnom potražnjom za njegovim rogovima.
Ova gusenica, poznata i pod imenom rogati đavo, je larva Citheronia regalis, jednog od najvećih moljaca u Severnoj Americi. Uprkos pretećem izgledu bodljikave gusenice, ona je potpuno bezopasna.
Jelenak je najveća buba u Evropi. Svoje rogove koristi u borbama, a nisu nevažni kada žele da privuku partnera.














Možda će vas interesovati i:
-
Vesti i zanimljivosti |
14. Jun 2021.
Nada za kritično ugroženu vrstu: Na Javi snimljena dva mladunčeta nosoroga
0 -
Vesti i zanimljivosti |
06. May 2019.
Zbog skupocene marame od šatuša strada retka vrsta antilope: Koja je prava cena luksuza?
0 -
Životinje |
22. Mar 2022.
Naoko su im izgledale potpuno isto: Naučnici se i sami iznenadili otkrićem nove vrste staklene žabe
0 -
Životinje |
04. Feb 2022.
Stvaranje 'antifriza', padanje u 'komu', 'krađa'... Na koje sve načine životinje čuvaju toplotu tokom zime
0