Još
Dodatno

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Koliko ptica ima na svetu i koje su najrasprostranjenije?

Na planeti živi otprilike šest puta više ptica nego ljudi, pokazalo je istraživanje australijskih naučnika.

  Izvor: Foto: Shutterstock

Vilijam Kornvel sa Univerziteta Novi Južni Vels u Sidneju, zajedno sa svojim timom istraživača, sproveo je istraživanje koje nam otkriva nove podatke o pticama: koliko ih ima na svetu, ali i koje su najrasprostranjenije.

"U svetu postoji znatan broj ptica – 50 milijardi, ali za buduća istraživanja evolucije, ekologije i očuvanja prirode od velikog je značaja kako su one došle do sadašnjeg nivoa populacije", rekli su istraživači.

Povezane vesti

Povezane vesti

Na Zemlji živi oko 50 milijardi ptica, što znači da na planeti živi otprilike šest puta više ptica nego ljudi, pokazalo je istraživanje australijskih naučnika.

Istraživanje je sprovedeno na temelju podataka o 9,700 poznatih vrsta ptica iz čitavog sveta, za koje se smatra da predstavljaju 92 odsto svih postojećih vrsta, a bjavljeno je u naučnom časopisu Proceedings of the National Academy.

Istraživači su kombinovali naučna istraživanja pojedinih vrsta na određenim područjima distribucije, s gotovo milijardu podataka objavljenih u online ornitološkoj bazi podataka eBird.

Naučnici su zaključili da postoji relativno malo uobičajenih i mnogo retkih vrsta, piše DW, a prenosi Geek.hr.

Među 10 najrasprostranjenijih ptica u svijetu su kućni vrabac (1,6 milijardi), evropski čvorak (1,3 milijarde), prstenasti galeb (1,2 milijarde) i seoska lastavica (1,1 milijarda).

Također, studija je otkrila da su najmanje zastupljene vrste ptica na svijetu kivi s Novog Zelanda (3.000) i mesit (154.000), odnosno ptice žbunastih staništa.

Možda će vas zanimati i:

Povezane vesti

Povezane vesti

Povezane vesti

Pogledajte i:

Podcast sa ornitologom dr Daliborkom Stanković
Izvor: YouTube

Komentari 0

Vaš komentar je uspešno poslat i postaće vidljiv čim ga naši administratori odobre.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Najnovije

Priroda

Nauka