Na teritoriji Afrike i Azije živi jedinstven sisar čijem istrebljenju preti agresivna upotreba u svrhu ishrane.
Za njegovo postojanje mnogi nikad nisu čuli, ali je na listi životinja kojima preti istrebljenje na samom vrhu prema izveštajima vodeće nevladine organizacije za monitoring mreže trgovine divljim životinjama - TRAFFIC.
Neobični sisar, čija je koža prekrivena specifičnim ljuspicama, po imenu pangolin spada u najugroženiju vrstu na planeti.
Pangolini su slatki i nesvakidašnji i žive na prostoru afričkog i azijskog kontinenta. Oni su male životinje koje izgledom podsećaju na armadila ili artičoku. Jedinstven je među sisarima po ljuspičastim tvorevinama koje mu prekrivaju spoljašnjost tela. Iako te tvorevine nemaju primenu u medicini, s obzirom na to da su sačinjene od keratina, isto kao i nokti kod čoveka, predstavljaju sastavni deo tradicionalne medicine u Aziji.
Pogledajte i 20 vrsta za koje niste znali da su ugrožene
1800 kutija zaleđenih delova pangolina, još 572 smrznuta u komadu, 61 živ u kavezima kao i 361kg njihove krljušti zaplenjeno je 7. februara ove godine u akciji namenjenoj razotkrivanju nelegalne trgovine pangolinima, na prostoru države Sabah na ostrvu Borneo u Maleziji. Pronađene životinje u upotrebnoj vrednosti se procenjuju na oko 2 miliona dolara. Ovo je najveći obim trgovine ikad prekinut zahvaljujući nadležnima.
U izjavi za IFLSCIENCE! direktorka TRAFFIC-a za jugoistočnu Aziju, Kanita Kiršanasmi ističe da je teško razotkriti lovokrađu pangolina, te je zbog toga čestitala na upornosti i uspehu nadležnih u državi Sabah u Maleziji.
Meso pangolina koristi se kao luksuzna hrana u različitim kulturama istočne Azije. Istraživanja ukazuju na to da je tokom prethodne decenije iz divljine ukradeno preko milion jedinki pangolina, kao i to da se ne zna koliko je ovih životinja preostalo u divljini. Ovaj podatak govori o tome da se ove životinje jedu do istrebljenja.
Pogledajte i Najugroženije životinjske vrste
Zbog već alarmantne opasnosti od istrebljenja ove porodice životinja 16. februar je proglašen Svetskim danom pangolina. Na ovaj način se svet bori protiv uništenja ugroženih životinjskih vrsta i podiže svest o njihovom postojanju.