Tim naučnika iz SAD-a, Velike Britanije i Australije se slaže da je veličina bitna kad je u pitanju rizik od izumiranja životinjskih vrsta.
Prema rezultatima novih istraživanja, izumiranje najviše preti najvećim i najmanjim vrstama.
Naučnici iz SAD-u, Velike Britanije i Australije su složni da je veličina bitna kad je u pitanju rizik od izumiranja, a najbolje će proći pkičmenjaci u tzv. zlatnoj zoni, ni preveliki ni premali.
Potrebno je preduzeti određene mere i zaštiti životinje s obe strane skale: velikim životinjama najviše preti lov, a najmanjim zagađenje i seča šuma.
Naučnici otkrivaju: Primatima preti izumiranje?
Istraživači su pronašli nove dokaze da životinjske vrste toliko izumiru da se može smatrati da je u pitanju šesto masovno istrebljenje. Ovakvi rezultati su podstakli naučnike da odrede ključne faktore rizika istrebljenje određene vrste.
Jedan faktor je veličina tela.
Istraživanje sprovedeno na pticama i sisarima je pokazalo da su krupnije vrste u većoj opasnosti, piše BBC.
Ipak, kad su istraživači napravili bazu podataka hiljadu ptica, sisara, riba, vodozemaca i reptila s rizikom od istrebljenja, otkrili su nesrazmerne gubitke kod velikih i malih vrsta.
Saznajte i 5 životinjskih vrsta koje je čovek spasao od izumiranja
„Iznenađujuće je da smo otkrili da su najugroženije životinje ne samo krupniji kičmenjaci, već i najmanje vrste“, rekao je profesor Bil Ripl sa Univerziteta u Oregonu.