Fotograf Anand Varma je zabeležio fotografije kolibrija, koje najmanje ptice na svetu prikazuju u izdanju koje ranije nije viđeno.
Kolibriji se kreću toliko brzo da ljudske oči mogu da vide samo lebdeću tačku boje, mrlju krila. Ali kad ih brze kamere zamrznu u vremenu, kolibriji počinju da otkrivaju svoje tajne.
Oni žive isključivo u Amerikama. Najmanji kolibriji mogu da budu manji od 2 grama. Najveći, džinovski kolibri, pronađen u Peruu i Čileu, ima skoro 20 grama.
Pogledajte usporeni snimak kolibrija u letu, dok jedu ili pokušavaju da se otarase kapljica kiše:
To što su najmanje ptice na svetu je samo jedna od karakterističnih odlika kolibrija. Oni su jedine ptice koje mogu da lebde u mirnom vazduhu 30 sekundi i više. One su jedine ptice sa "rikvercom" - one zaista mogu da lete unazad. I one drže rekord najbržeg metabolizma među kičmenjacima.
U istoriji National Geographic-a, ovo je bila 10. priča o kolibrijima koja zahvaljujući modernoj tehnologiji pruža uvid u jedinstvene fotografije i samim tim nova otkrića o ovim pticama.
Fotograf Ananda Varma je napravio fotografije kolibrija kakve još nisu viđene: sa 4k kamerom koja može da uhvati pticu na 3.000 frejmova u sekundi.
Pogledajte šta se dešavalo iza scene prilikom fotografisanja za National Geographic, kao i šta je bio najveći izazov za fotografa Ananda Varmu:
Možda će vas zanimati i: