Još
Dodatno

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

5 životinja koje nisu sisari, ali hrane mladunce mlekom

Iako je konzumiranje mleka tipična odlika naše klase kičmenjaka, postoji još vrsta koje se hrane mlekom na početku života. Ipak, to mleko stručnjaci nazivaju „lažnim“.

  Izvor: Foto: Shutterstock

Svi znamo koliko je mleko važno za rast i razvoj novorođenčeta: ima u sebi savršenu kombinaciju hranljivih materija i zaštitnih elemenata koje pomažu svakoj bebi.

U celokupnom životinjskom carstvu samo jedna grupa hrani svoju mladunčad mlekom: sisari. Mleko koje luče sisari zove se pravo mleko, piše Newsweek.

Ali, verovali ili ne, još nekoliko životinja luči mleko i hrani svoje mlade njime. To "lažno mleko" nije ni nalik kravljem, kozjem, ili recimo ljudskom mleku, niti se proizvodi na isti način, ali služi za istu namenu: da ojača mladunce i prehrani ih dok ne mogu da se brinu o sebi. Evo koje životinje luče "lažno mleko".

1. Golubovi

Ne kaže se uzalud "od grlice mleko"... Dakle, golubovi su sjajni roditelji i - za razliku od sisara gde samo ženke mogu da doje svoj naraštaj, kod golubova i mužjak i ženka može da hrani svoje mlade tečnošću koja se zove žetveno mleko. Zapravo - to mleko nastaje iz hrane koju golub uskladišti u osnovi svog grla i tu ga smekšava pljuvačkom sve dok ga ne proguta.

Ova tečnost je veoma bogata proteinima i mastima. Utvrđeno je da, kada se koristi u ishrani kokošaka, povećava njihovu težinu za 38 odsto.

Uz golubove, flamingosi i carski pingvini proizvode svoju vrstu mleka.

Povezane vesti

2. Bubašvabe

I pacifičke bubašvabe hrane svoje mlade nekom vrstom mleka.

Većina ženki izleže jaja u nekoj vrsti vreće koja se zove oteča, u kojoj se nalazi i "mleko" i jaja bubašvaba. Kada se izlegu, prvo što jedu jeste - upravo to mleko.

Inače, bubašvabe dobijaju dosta nutritijenata dok su još u majčinoj utrobi, pa zahvaljujući ovom napitku veoma brzo dobiju na težini.

Komentari 0

Vaš komentar je uspešno poslat i postaće vidljiv čim ga naši administratori odobre.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Najnovije

Priroda

Nauka