Još
Dodatno

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Priča o medvedu Vojteku, aktivnom članu poljske vojske tokom Drugog svetskog rata

Rame uz rame s hrabrom vojnom jedinicom, koračao je i sirijski mrki medved, prelazio planine, salutirao...

  Izvor: Foto: Wikipedia

U aprilu 1942. godine, nekoliko poljskih vojnih jedinica je iz Persije krenulo na naporno putovanje preko planina ka Egiptu i Palestini kako bi se regrupisale pod nadležnošću britanske vojske.

Pogledajte i: Priča o japanskom vojniku koji 29 godina nije znao da je Drugi svetski rat završen

Vojnici su tada naišli na dečaka iranskog porekla koji je našao mladunče sirijskog mrkog medveda. Kako je dečak bio gladan, odlučio je da za malo hrane vojnicima proda medveda. Medved je dobio ime Vojtek - što znači "onaj koji uživa u ratu" i ubrzo je postao maskota ove vojne jedinice. Vojnici su brinuli o Vojteku: hranili su ga i ophodili se prema njemu kao prema još jednom vojniku, davali su mu alkohol i cigarete, što je uticalo na njegov rast.

Velika uloga malog predmeta: Spajalica kao važan simbol u Drugom svetskom ratu

Pored svojih "ljudskih aktivnosti", Vojtek je uživao i u igri sa drugim životinjama, a njegov najbolji prijatelj bio je dalmatinac. Jednom prilikom, medved je uplašio lopova koji je pokušao da ukrade municiju. 

  Izvor: Profimedia/Shutterstock

Kada se poljska vojska iz Egipta uputila u Nepal 1944. godine, medvedu je bilo zabranjeno da se ukrca na brod, tako da su vojnici došli na ideju da mu dodele čin, platnu knjižicu i serijski broj. Takođe su ga naučili i da salutira. Tako je Vojtek postao legitimni član poljske vojske.

Saznajte i: Unuk britanskog vojnika vratio umetnine ukradene krajem XIX veka

Kada su 1947. godine vojnici bili raspušteni iz službe, morali su da se pozdrave sa svojim krznenim prijateljem koji je svoj dom pronašao u zoološkom vrtu u Edinburgu, gde je i uginuo u svojoj 22. godini.

Komentari 0

Vaš komentar je uspešno poslat i postaće vidljiv čim ga naši administratori odobre.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Najnovije

Priroda

Nauka