Preci pripitomljenih pasa odvojili su se od vučje populacije ranije nego što su naučnici verovali, pokazalo je istraživanje sprovedeno na ostacima pronađenim u Sibiru.
DNK iz stare vučje kosti sa poluostrva Tajmir u Sibiru upoređena je s DNK modernih pasa. Istraživanje su izveli Pontus Skoglund iz Medicinske škole Univerziteta u Harvardu i Lav Dalen iz švedskog Prirodnjačkog muzeja.
Otkrijte: Šta psi zaista misle o nama?
Oni navode da uzorak, koji datira od pre 35.000 godina, predstavlja najskorijeg zajedničkog pretka modernih vukova i pasa i da deli veliki broj gena s današnjim sibirskim haskijima i grenlandskim haskijima.
Pogledajte i: Dok vukovi sarađuju međusobno, psi formiraju hijerarhiju
"Psi su možda pripitomljeni mnogo ranije nego što se do sada verovalo", navela je Dalenova.
Takođe je moguće da je postojala razlika između dve populacije vukova u to vreme, i da je jedna od tih populacija dovela do nastanka modernih vukova, što bi značilo da je druga vučja populacija morala da izumre u divljini.
"Moguće je da je populacija vukova ostala relativno neukroćena, ali da je pratila ljudske grupe veoma dugo", dodaje Skoglund. Ranije genetske studije ukazivale su da su se preci pripitomljenih pasa odvojili od vukova pre (ne više od) 16.000 godina.