Neke prirodne tvorevine su toliko neverovatne i specifične da izazivaju sumnje i pokreću debate o poreklu.

Iako svi znamo da je Šri Lanka ostrvska država, ukoliko pogledamo u malo detaljniju mapu - između nje i Indije je uočljiva isprekidana linija. Ona u stvari predstavlja lanac koralnih ostrva i peščanih plićaka po imenu Adamov most. Međutim, ova jedinstvena formacija već decenijama unazad izaziva brojne rasprave.
O čemu se ovde zapravo radi?
Ova 48 km dugačka formacija deli okean na dva potpuno različita dela. Naime, na njegovom severoistoku se nalazi Palkov moreuz sa prljavo-sivom vodom u kom vladaju oluje i cikloni, dok se na jugozapadu nalazi miran Manara zaliv sa smaragdnom vodom i belim peščanim plažama.
Zanimljivo je da se na njegovoj sredini nalazi državna granica između Indije i Šri Lanke. Što znači da na Adamovom mostu nema slobodnog kretanja, a čak i da postoji ono bi bilo izuzetno teško jer kroz tesnace duboke ne više od jednog metra, vladaju veoma jake struje.
Međutim, zbog svoje specifičnosti i jedinstvenih karakteristika u jednom trenutku njegovo stvarno poreklo je dovedeno u pitanje, tokom 2008. godine je poveden i sudski spor od strane bivšeg direktora Geološkog zavoda Indije, S. Badrianiarianiana - koji je tvrdio da je napravljen od strane čoveka. Deo javnosti predvođen naučnikom C. Rajendranom je ustao protiv njegovih tvrdnji, a u raspravu se čak uključila i Nasa koja je tvrdila da je njena fotografija Adamovog mosta iz svemira zloupotrebljena i iskorišćena za širenje neutemeljenih činjenica.
Naknadna istraživanja koje je sprovela grupa za morske i vodene resurse Indije navodi da se on sastoji od 103 manja grebena, ali i da nema ni jednog dokaza kako je u pitanju veštačka tvorevina, već da je Adamov most rezultat izdizanja tla. Dok su arheološka istraživanja u njegovoj blizini takođe isključila bilo kakvu mogućnost da je u njegovom stvaranju na bilo koji način učestvovala ljudska ruka.