Mnogima je sinonim za skijanje, sve je popualrnija za prolećne i letnje šetnje, a da li ste znali da obiluje lekovitim biljem?
Kopaonik je jedna od vegetacijski najbogatijih planina Srbije. Poljane Kopaonika obiluju lekovitim biljem. Najpoznatije su majčina dušica (Thymus serpyllum), kantarion (Hypericum Perforatum), hajdučka trava (Achillea millefolium), nana (Mentha piperita), origano (Origanum vulgare folium) itd. Na padinama Kopaonika su čitava polja borovnica i divljih jagoda, postoje i plantaže ekološki čistih malina, divljih kupina i ribizli. Moguće je kupiti i proizvode od ekološki čistog voća kao što su slatka, kompoti, razne rakije, sokovi i razne vrste meda.
Povoljni prirodni uslovi ovog visokog planinskog masiva omogućavaju razvoj gotovo svih šumskih visinskih pojaseva sa primarnom i autohtonom šumskom vegetacijom koja se nekad prostirala do samih planinskih vrhova, gde su bila dva manja prostranstva visokoplaninske žbunaste i travnate vegetacije alpijsko – nordijskog karaktera. Upravo to je razlog raznovrsnog i bogatog biljnog sveta Kopaoničkog masiva.
O posebnosti prirode Kopaonika, naročito tokom leta, svedoči i anegdota iz davnina:
"Jednog toplog dana, avgusta 1336. godine, stigao je na Kopaonik car Dušan. Za ručak su na trpezu domaćini izneli: jagnjetinu sa ražnja, sveže trešnje iz Jošaničke banje, grožđe iz Župe i hladno vino. Kada su videli začuđenost Dušana Silnog, planinci su mu objasnili da se ovce ovde dockan jagnje zbog duge zime, trešnje kasno stižu zbog hladnoće, da je grožđe u Župi poranilo, a za hlađenje vina na Kopaoniku i u avgusti ima snega."
Izvor: Srbiju Volimo
Pogledajte i:
Priče i reportaže o mestima u Srbiji koja možete da istražite, potražite na linku:
ISTRAŽI SRBIJU
Zapratite National Geographic Magazine Srbija i na Instagramu!