U severoistočnom Sibiru pronađena je ušata ševa stara oko 46.000 godina.
Nakon detaljne studije odlično očuvane ptice, naučnici su otkrili da ona potiče iz ledenog doba, a identifikovali su je kao vrstu ušate ševe, piše Heritage Daily.
Pronađenu u permafrostu blizu sela Belaja Gora, pticu su pronašli lokalni lovci na slonovaču, koji su je odmah prosledili stučnjacima, među kojima su i Nikolas Duseks i Lov Dalen iz Švedskog prirodnjačkog muzeja.
Radiokarbonskim datiranjem otkriveno je da je ptica bila ženka i da je živela pre oko 46.000 godina, a genetskom analizom identifikovali su je kao vrstu ušate ševe (Eremophila alpestris), navodi se u članku objavljenom u časopisu Communications Biology.
This bird is c. 46,000 years old!
— Centre for Palaeogenetics (@CpgSthlm) February 21, 2020
It was found in Siberian permafrost.
Genomic anlayses show it's a female horned lark (Eremophila alpestris), and that it belonged to a population that likely was ancestral to the flava and brandti subspecies.
Paper:https://t.co/q0faJDtcmUpic.twitter.com/UIayQTJHvr
"Ne samo da pticu možemo da je identifikujemo kao ševu, genetske analize takođe sugerišu da je ptica pripadala populaciji čije dve podvrste postoje i danas - jedna u Sibiru, jedna u stepama Mongolije. To nam pomaže da razumemo kako su ove vrste evoluirale", kaže Nikolas Duseks, koji inače radi na departmanu za zoologiju.
Na ovom području takođe su pronađeni delovi kostiju poput vukova, mamuta i vunastih nosoroga, pa otkriće ove vrste ptice iz istog perioda daje potpuniju sliku Sibira od pre 46.000 godina.