Poslednji u nizu primera izbeljivanja korala predstavlja najseverniji japanski koralni greben, saopštili su istraživači.
Zdravi koralni grebeni štite obale od talasa tokom nevremena i predstavljaju staništa za mnoge ribe i druge morske životinjske vrste, ali imaju i ekološki i ekonomski značaj.
Oko 30 odsto koralnog grebena kod obale japanskog ostrva Cušima, oko 1.000 kilometara jugozapadno od Tokija, oštećeno je, saopštio je istraživački tim koji je posmatrao to područje.
Zastrašujući uticaj klimatskih promena:Kako se koral bori s visokim temperaturama? (VIDEO)
Od 2015. godine svi tropski koralni grebeni pogođeni su temperaturama koje su iznad uobičajenih, a više od 70 odsto njih sa vodama koje su tokom dužeg vremenskog perioda imale povećanu temperaturu.
U aprilu 2017. godine objavljeno je istraživanje naučnika koje je pokazalo da su u višegodišnjem propadanju korala zbog povećanja temperature i kiselosti morske vode, oštećene dve trećine australijskog Velikog koralnog grebena.
Otkrijte i Klimatske promene uništile dve trećine Velikog koralnog grebena
Australijske vlasti saopštile su u maju da je čak polovina od 344.000 kilometara korala možda propalo u procesu odumiranja korala zbog čega greben gubi boju.
Naučnici navode da korali mogu da se oporave ako se povrate normalni uslovi, međutim za to mogu biti potrebne decenije, ali ako se zagađenje nastavi, korali mogu i da izumru.
Izvor: Beta