Pođimo na put očaravajućim predelima Irana i otkrijmo neobične geološke formacije, nekada najveće slano jezero i još najmanje 5 razloga da posetite ovu azijsku zemlju.
Iran - dom jedne od najstarijih civilizacija na Zemlji gde džamije tirkiznih kupola, blistave palate i grobnice pesnika otkrivaju misterije. Ipak, u ovoj zemlji ćete naći divlju stranu Irana, zadivljujuće geološke formacije, prašume i obrasle spomenike.
1. Badab-E Surt
Ova zapanjujuća panorama travertinskih terasa koje seku planine nalazi se u severnoj iranskoj provinciji Mazandaran. Stepenaste, krečnjačke formacije su se formirale hiljadama godina proticanjem i hlađenjem vode iz dva mineralna termalna izvora.
Izražajnost Badab-e Surtu daje visoka koncentracija sedimenata oksida gvožđa koji mu daju jedinstvenu boju.
2. Queshm
Drevni hramovi, monumentalne tvrđave, Bandari sela na stenovitim obalama ostrva Qeshm šapuću prošlost ovog ostrva. Značaj ostrva, najvećeg u Persijskom zalivu, potiče još iz preislamske ere, kad je bilo strateški trgovinski i navigacioni centar,a samim tim i česta meta uljeza. Ostrvo je takođe dom slanih pećina, koralnih grebena, kornjača, šuma Hara i mangrova.
Saznajte i 10 najzanimljivijih turističkih destinacija u Iranu
3. Jezero Urmija
Smešteno na iranskoj teritoriji između istočnog i zapadnog Azerbejdžana, jezero Urmija je nekada bilo najveće slano jezero na Srednjem istoku. Međutim, u periodu od 45 godina jezero se skoro potpuno isušilo i zadržalo 10 odsto svoje prvobitne veličine.
4. Planina Damavand
Na šezdesetak kilometara severoistočno od Teherana se nalazi planina Damavand koja sa svojih 5.671 metara predstavlja najviši vrh na Srednjem istoku. Smeštena je u planinskom vencu Alborz i predstavlja uspavani vulkan star 1.8 miliona godina koji je vremenom postao stvar legende.
Poslednji trogloditi Irana: Selo u pećini staro 10.000 godina