Nedavna evakuacija Baza Oldrina s Južnog pola naterala nas je da zavirimo bolje u veliku polarnu pustinju koja predstavlja najsuvlje mesto na Zemlji, sa okrutnim vetrovima i ledenim temperaturama.
Baz Oldrin (86), jedan od prvih muškaraca koji je hodao po Mesecu, iz zdravstvenih razloga je evakuisan sa Južnog pola i transportovan u američku istraživačku stanicu „Mekmurdo“ na Novom Zelandu.
Najhladnije i najsuvlje mesto na Zemlji, Južni pol je ekstremna lokacija, a uslovi na ovom mestu se neverovatno teško odražavaju na ljudsko telo.
Ledeni pokrivač debljine nekoliko milja na Južnom polu se nalazi na nadmorskoj visini od skoro 3,048 kilometara, a zbog niskog vazdušnog pritiska i suve polarne atmosfere imali biste utisak da se nalazite na više od 3.657 kilometara nadmorske visine, piše američko izdanje National Geographic-a.
Krvavi vodopadi na Antarktiku – vremenska kapsula Zemlje
Budući da je na Antarktiku sada leto,temperature su više nego povoljne (-28 stepeni Celzijusa). Zimske temperature dostižu i do -73 stepeni Celzijusovih, što u kombinaciji sa najsuvljim vazduhom na planeti čini i penjanje uz stepenice pravom borbom.
Vazduh izaziva odmah bol u bilo kom izloženom delu tela. Čak nije pametno ni smejati se, jer će vas desni i zubi boleti, a lako mogu da se jave i promrzline.
Bez sumnje, Južni pol je nepovoljno mesto na svetu, a čak je i britanski istraživač Robert Falkon Skot, koji je na Južni pol stigao 1911. i 1912. godine, pet nedelja nakon Norvežanina Roalda Amundsena, a kasnije je umro pri povratku s Južnog pola od zime i gladi, opisao ovaj deo sveta kao užasno mesto.
.@TheRealBuzz and I trying to do snow angels in #Antarcticapic.twitter.com/sYyrQxVIl9
— Christina Korp (@Buzzs_xtina) December 4, 2016