U okrugu Agriđento, na južnoj obali Sicilije, nalazi se grad koji je dom tek 3.400 stanovnika. Ipak, on krije neverovatno bogatstvo.
Stotinak metara ispod Realmontea nalazi se rudnik jedinstvene lepote i ogromnog bogatstva, koji se prostire na čak 25 kilometara. Reč je o rudniku soli koji se sastoji od mreže složenih i veličanstvenih tunela, čiji su zidovi "išarani" tamnim i svetlim bojama u vidu pruga i koncentričnih krugova.
Pogledajte Aleksinački rudnik, više od dve decenije nakon tragedije
Realmonte Salt Mine, Sicily pic.twitter.com/qlULZTxBZ1
— ☞ObamaLovesKetamine☜ (@Mattisnotacatt) August 19, 2016
Ipak, ovaj rudnik nije samo estetsko blago Sicilije, već je i dalje koristan po budžet Italije: svake godine se iz njega izvadi čak 500 hiljada tona soli.
Stručnjaci veruju da je rudnik Realmontea dobio ovaj nestvaran izgled pre oko pet miliona godina, u vreme kada je Sredozemno more imalo cikluse delimičnog i potpunog sušenja. Veruje se da je u toku evaporacije morske vode na zidovima ostajao talog - ogromna količina soli koja danas ulepšava ove zidove.
The Realmonte #Salt mine in #sicily! Stunning, I would love to visit one day and see this close up. pic.twitter.com/JCG9tvqb4E
— Jacqueline Griffith (@jacquelineeg1) July 23, 2016
U tunelima Realmontea nalazi se još jedan dragulj: crkva u koju može da se smesti i do osam stotina ljudi i u kojoj se svakog decembra obavljaju ovredi u čast Santa Barbare, zaštitnice rudara.