Jeste li znali da pustinje zauzimaju skoro jednu trećinu površine Zemlje? Predstavljamo vam najspektakularnije i najneobičnije pustinje širom sveta...
Pustinje su misteriozni predeli koji zauzimaju skoro jednu trećinu površine Zemlje, a ipak, većina turista ih zaobilazi u širokom luku zbog surovih uslova.
Ukoliko volite avanturu, pustinje su najbolji način da otpočnete nezaboravno putovanje.
U foto-galeriji pogledajte listu 9 najlepših pustinja na svetu, koju je sastavio britanski Telegraph.
9 najlepših pustinja na svetu
Najveća severnoafrička pustinja prostire se na površini 10 država, zauzimajući ukupnu površinu od neverovatih 9.400.000 km2, približno površini cele Kine. Sačinjena je od velike količine peščanih brazdi, hamada (kamenitih ploča) i vadi (suvih rečnih tokova) koji se samo povremeno pune nakon obilnih kiša. Njeni stanovnici su različitih nacionalnosti. Veći deo Sahare, područje preko Libije, Alžira i Egipta nije pristupačan za turiste u ovom trenutku, ali karavani sa kamilama vode posetioce u najromantičnije predele za uživanje u noći pod vedrim nebom ispunjenim mnoštvom sjajnih zvezda.
Pustinja Sonora se prostire delimično preko države Arizone, Kalifornije i Meksika, a ovaj prostrani pejzaž uključuje brojne zaštićene oblasti u koje spada i Nacionalni park. Uprkos ovom, na prvi pogled neprijateljskom okruženju, ovde uspevaju da opstanu mnoge biljne i životinjske vrste. Ovo je jedino mesto na kome Saguaro kaktus raste u divljini. Dom je raznim životinjskim vrstama poput kojota, kolibri i više od 1.000 različitih vrsti pčela.
Dolina smrti nadmašuje sve ostale pustinje po pitanju geografskih ekstrema. Spada pod najniže, najtoplije i najsuvlje oblasti u Severnoj Americi. Naziv je dobila iz vremena Zlatne groznice, kada je 13 lovaca na zlato umrlo tokom jedne rane ekspedicije. Spada pod najtoplije regije na zemlji zbog svoje niske nadmorske visine (86m ispod mora) i okolnih planina koje zadržavaju temperaturu i konstatntu vrućinu koja se meri iznad 49ºC.
Sa jako niskom temperaturom (−89°C) i velikim nedostatkom padavina, ovaj južni kontinent je tehnički definisan kao pustinja. Predstavljen je kao stakleni svet na Vedelovom moru, predivnih panorama ledenih solitera, orijentalnih palata, unutrašnjih tvrđava koji se protežu preko horizonta, a koji su oblikovani kao remek delo vetra i vode.
Pustinja Gobi je posebno značajan deo Mongolskog carstva, mesto je i nekih važnih tačaka na putu svile. Nalazi se na području severne i severozapadne Kine i južne Mongolije ispunjena ravnicama i stepama. Temperature su ekstremne - noći su ledene, a preko dana je vrelo. Mesto je otkrića mnogih fosila, a u pustinji Gobi su prvi put otkrivena jaja dinosaura. Dom je mnogim životinjskim vrstama uključujući i dvogrbe kamile.
Ova pustinja je smeštena u središtu Azije, ali politički pripada Kini. Okružena planinama, zauzima ukupnu površinu oko 270.000 km². Oskudno je snabdevena vegetacijom i ne poseduje stalno naseljene životinjske vrste. Zbog jako nerazvijenog i sušnog tla, vrlo je mala naseljenost, a malobrojno nomadsko stanovništvo uglavnom živi po obodima pustinje baveći se stočarstvom.
Poznata i pod nazivom Velika indijska pustinja, prostire se preko severozapadnog dela Indije i jugoistočnog dela Pakistana. Zauzima površinu od oko 446.000 km². Veći deo pustinje se prostire preko indijske države Radžastan, a zahvata i južni deo država Harajana i Pendžab i severni deo Gudžarata. Tar je sačinjena od peskovitih zemljišta i pašnjaka. Dom je mnogim biljnim i životinjskim vrstama poput jelena, gazela, stabala bagrema... Poseduje interesantne turističke atrakcije poput utvrđenja i palata u Radžastanu.
Velika slana pustinja smeštena u jugoistočnom delu Irana, poznata je i po nazivu Prazna pustinja. Važi za jedno od najsuvljih i najtoplijih mesta na svetu, a poznata je i po najvišoj ikad izmerenoj temperaturi peska od čak 70.7°C. Najekstremnija zona pustinje nazvana ''spržena pšenica'' je veliki plato ispunjen crnom lavom.
Poznata kao Velika slana pustinja, Dašt-e Kavir je smeštena u centralnom delu Iranske visoravni. Naziv je dobila po kristalima soli koji prekrivaju tlo, a koji su nastali usled nedostatka kiše. Njena ukupna površina iznosi 77.600 km². Pustinjsko područje proteže se od planinskog masiva Alborz na severozapadu do pustinje Dašt-e Lut na jugoistoku. Letnje temperature su ekstremne i prelaze 50°C.



Možda će vas zanimati i:
-
Zemlja |
22. Jun 2021.
Zašto je pesak pustinje u basenu Tularosa beo?
0 -
Destinacije i Putopisi |
23. Feb 2016.
Dolina slanih kupola: Tajne veličanstvenog Dašt-e Kavira
0 -
Galerije |
06. Feb 2016.
Pustinjska ruža – fenomen zarobljenog zrna peska
0 -
Galerije |
23. Jan 2016.
Geografske anomalije: 140 misterioznih jezera usred pustinje
0
Tagovi