Zavirite u simpatični, duhoviti, poučni i neverovatno zabavni svet životinja
Ljudi Zemlju dele s hiljadama drugih vrsta o kojima, iako naučnici gotovo svakodnevno objavljuju zanimljive studije, još uvek ne znamo dovoljno. Zato nije čudno što se s vremena na vreme na internetu pojavi neki simpatičan snimak koji prikazuje neobjašnjivo ponašanje životinja.
Reakcije mačaka na krastavac
Zanimljivo: Kako izgleda prvi susret mladunaca pasa i mačaka? (VIDEO)
Ovaj simpatičan skok stručnjaci objašnjavaju instiktivnom potrebom mačke da se odbrani, kao kad nailazi na potencijalnog predatora. Oni savetuju vlasnike mačaka da ne pokušavaju ovo kod kuće i ne izlažu svoje ljubimce bespotrebnom stresu.
Surfovanje s belim ajkulama
Ljubitelji sportova na vodi su ovog leta na popularnoj plaži u južnoj Kaliforniji zabeležili susret s grupom mladunaca velike bele ajkule. Ovaj snimak je izazvao mnogo kritika gledalaca koji su smatrali da je trebalo ostaviti ajkule na miru i uputiti se ka obali.
Stručnjaci za ovu vrstu su izjavili da su mlade ajkule verovatno bile radoznali i bezopasne, ali i upozorili da je najbolje kloniti se ovih stvorenja.
Fascinantno:Kako izgleda kad se sretnu veoma otrovna zmija i najotrovnija riba na svetu? (FOTO)
Da li je ovo najveća bela ajkula ikada snimljena?
Još jedan popularan snimak koji se bavi ovom vrstom prikazuje belu ajkulu dugačku čak šest metara, koju je u blizini meksičkog ostrva Gvadalupe snimio biolog Hojos Padilja.
Pogledajte: Upoznajte australijsku duh-ajkulu (VIDEO)
Naučnici veruju da nikad ranije nije snimljena veća ajkula, a smatraju i da je ova životinja najverovatnije u drugom stanju, što dodatno ukazuje na spori oporavak ve vrste, posle godina opadanja broja jedinki usled ribolova.
Mama sova u borbi sa zmijom
Snimak o sovi koja brani svoje gnezdo i mlade od napada zmije se pojavio u maju, a zabeležile su ga kamere koje je postavila Laboratorija za ornitologiju Univerziteta "Kornel".
Korisnici interneta su bili veoma impresionirani reakcijom ženke sove od njene odlučnosti, kao i njenim hrabrim "kontranapadom" na zmiju.
Upoznajteholandsku sovu koja obožava da sleće ljudima na glave (VIDEO)
Nekadašnji cirkuski lav prvi put oseća travu pod svojim šapama
Još jedan majski snimak pokazuje kako se ponaša cirkuski lav po imenu Vil kada prvi put oseti travu pod svojim šapama i ukus slobode u utočištu za divlje životinje u Brazilu.
“Ovaj video mi je ulepšao dan”, komentarisao je jedan od mnogobrojnih gledalaca.
Majka zečica brani svoje mlade
Još jedan snimak koji pokazuje nemilosrdnu borbu zečice kada je crna zmija napala njene mlade pokazuje koliko majke u životinjskom svetu umeju da budu požrtvovane. Biolozi kažu da je zec pokušao da izvadi utorbu zmije.
“Nisu više tako slatki i umiljati”, prokomentarisala je Dana Krempels s Univerziteta u Majamiju.
Šveđanin koji se odbranio od medveda
Ovaj neobičan snimak prikazuje kako je planinar u Švedskoj uspeo da se odbrani od mrkog medveda, vičući i čineći da izgleda veće.
Stručnjaci su istakli da je uvek dobra ideja planinariti u društvu i praviti buku kako bi se izbegla potencijalna opasnost.
Otkrijte i: Kako je jedna kornjača pomogla prijatelju u nevolji (VIDEO)
Prvi snimci svetleće kornjače
Istraživač National Geographic-a David Gruber je otkrio biofluorescentnu morsku kornjaču u blizini Solomonovih ostrva. Ova vrsta je kritično ugrožena i spada u najinteresantnije stanovnike mora jer ispušta crvenu i zelenu svetlost, a reč je o prvom reptilu za kojiu je utvrđeno da je sposobna za biofluorescenciju – sposobnost da odražava plavo svetlo i ponovo ga emituje kao različite boje.
Više o tome: Pogledajte kako izgleda nedavno otkrivena „svetlucava kornjača“ (VIDEO)
Oktopod nosi kokos
Ovaj snimak prikazuje oktopoda koji na dnu okeana nosi dve polovine kokosa, da bi najzad zastao, spojio ih i i počeo da se penje.
Ovakvo ponašanje je izazvalo polemiku o tome jesu li hobotnice u stanju da koriste alatke.
Jahanje nosoroga
U julu kamera je prvi put zabeležila jednog veoma brzog rođaka mačke koji jaše na leđima crnog nosoroga u Južnoj Africi. Ova vrsta se verovatno našla u potrazi za hranom, ističe Kreg Šoli, biolog, stručnjak za drvlje vrste i potpredsednik Američkog udruženja za divljinu. Njoihova hrana uključuje i insekte, koji kao paraziti borave na leđima nosoroga.