Još
Dodatno

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tim oksfordskog „Odeljenja Da Vinčijevog koda“ istražuje poreklo hrišćanskih relikvija

Kako bi utvrdili koliko su stari i kuda su putovali predmeti koji se vezuju za svece i Isusa Hrista, neki od najvećih stručnjaka na svetu udružili su se u novom projektu Univerziteta u Oksfordu.

  Izvor: Foto: Profimedia

Tim je već završio ispitivanje komada drveta za koje se veruje da su ostaci Časnog Krsta, na kom je prema predanju bio razapet Isus Hrist.

Po prvi put stručnjaci iz nekoliko različitih oblasti zajedno će raditi datiranje ugljenikom, ispitivanje gena i proučavanje teologije, kako bi saznali više o poreklu i kretanjima religijskih relikvija.

Pročitajte:Torinsko platno obavija još jednu tajnu prošlosti

„Hrišćani veruju da njihove relikvije imaju čudesne moći i da im garantuju blagostanje i u ovom i u drugom svetu, zbog čega su se često prenosile iz ruke u ruku i rasejale se širom planete, naročito tokom srednjeg veka“, objašnjava dr Džordž Kazan s arheoloških studija na Oksfordu.

„Naučne analize pokazale su da su mnoge relikvije koje su pripisivane određenim svecima ili lažne ili pogrešno predstavljene, ali neke su možda i autentične“.

Tako je dr Tomas Higam, zamenik direktora jedinice za testiranje ugljenikom, predvodio tim koji je ispitivao šest malih fragmenata kostiju pronađenih na ostrvu Sveti Jovan u Bugarskoj, za koje se verovalo da su pripadale tom svetitelju.

Saznajte:Šta je zapravo zapisano u takozvanom „Jevanđelju po Isusovoj ženi“?

Međutim, analize su pokazale da kosti potiču iz perioda između 660. i 770. godine, što znači da su suviše mlade da bi pripadale Preteči Hristovom.

Oksford odavno učestvuje u sličnim studijama. Istraživači ovog univerziteta ispitivali su starost Torinskog pokrova, kada je utvrđeno da je tkanina za koju se verovalo da je predstavljala pokrov Isusa Hrista nakon raspeća, zapravo napravljena između 1260. i 1390.

Izvor: b92

Komentari 0

Vaš komentar je uspešno poslat i postaće vidljiv čim ga naši administratori odobre.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Najnovije

Priroda

Nauka