National Geographic zabeležio je očaravajuću i spokojnu atmosferu i isečke iz života koji se gradi pokraj veličanstvenog Mekonga. Uživajte!
Zbog toga koliko je naporna plovidba rekom Mekong, ona je kroz istoriju više razdvajala ljude nego što ih je spajala.
Mekong je najveća reka jugoistočne Azije i trinaesta najduža reka u svetu.
Prva naselja pojavila su se uz njene obale oko 2.100. godine pre nove ere, a prvu civilizaciju pored Mekonga uspostavili su Kmeri, pripadnici kulture Funan, u prvom veku. Tada su ljudi uvideli njegovu važnost, činjenicu da daruje život, i započeli da naseljavaju njegovu obalu, navodnjavaju polja i masovno uzgajaju pirinač.
Možete čuti priče o narandžastim loptama svetla koje se ponekad uzdižu s površine reke i skaču ka nebu nekoliko stotina metara poput vatrometa, ali to verovatno nećete i videti svojim očima, mada to ne znači da nešto slično ne postoji. Naučnici ovaj svetlosni fenomen još nisu potpuno razjasnili, a lokalno stanovništvo ponegde još uvek veruje da se radi o Phaya Naga – mitskoj džinovskoj zmiji, zmaju koji živi u reci Mekong.
Pri susretu s Mekongom u Kambodži može vam se desiti da vidite neke od poslednjih grupica delfina iravadi (Irawaddy) kako skaču iznad površine i hvataju vazduh. Tih velikih rečnih delfina ovde je sve manje i verovatno ih za nekoliko goina više neće ni biti. Mekong je inače poznat kao reka u kojoj žive najveće ribe. U njemu je ulovljena najveća slatkovodna riba ikad viđena – u pitanju je som dužine 2,7 metara i težine 293 kilograma.
Svojim tokom od Pnom Pena, glavnog grada Kambodže, reka počinje da se račva u deltu koja se nastavlja kroz Vijetnam, gde je lokalno stanovništvo od davnina naziva Reka devet zmajeva. Kako je reka svoj tok umnožila u devet krakova delte i bezbroj međukanala, tako se i život uz nju beskrajno intenzivirao. Na svakom kilometru ovog geografskog fenomena vidi se vekovna isprepletenost čoveka i reke.
National Geographic snimio je kako izgleda dinamika života na ovoj reci i oko nje – i to kroz 90 fenomenalnih prikaza u (za ovakvu lepotu prekratkih) 90 sekundi.
Pogledajte i: