Baroni i biskupi koji su naterali kralja Džona da potpiše Veliku povelju slobode (Magna carta libertatum), čime su ustanovljena ključna prava poput vladavine zakona i zaštite imovine, naći će se pred sudom zbog izdaje, i to 800 ...
Oni su odavno nazivani glavnim krivcima za postavljanje osnova britanske države kakvu danas poznajemo, zasnovane na vladavini prava, pravu na pravedno suđenje i zaštiti privatne svojine. Međutim, ovog leta baronima i biskupima koji su naterali kralja Džona da pristane na Veliku povelju biće suđeno zbog izdaje - 800 godina nakon istorijskog potpisivanja dokumenta u Ranimidu 15. juna 1215. godine.
Pogledajte i: Najčudnija britanska kraljevska sahrana - Ispraćaj "kralja sa parkinga"
Viši pravnici, uključujući predsednika Vrhovnog suda Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Severne Irske, okupiće se kako bi presudili da li su baroni i biskupi, koji su se okupili na reci Temzi nakon odbijanja da London predaju kralju Džonu, delovali u skladu sa zakonom ili su zapravo krivi zbog izdajničkog ponašanja.
Saznajte i: Unuk britanskog vojnika vratio umetnine ukradene krajem XIX veka
Advokati širom Komonvelta radiće na slučajevima tužilaca i odbrane, kada simulacija suđenja bude izvedena 31. jula u Vestminsteru. Potpisivanje Velike povelje - koju je osmislio nadbiskup kenterberijski kako bi osigurao mir između kralja i grupe pobunjenih barona - osmišljeno je kako bi se zaštitila crkvena prava, kao i baroni - od nezakonitog hapšenja, brze presude i ograničavanja feudalnih poreza kruni.
Trenutak u istoriji: Počasni stražar u nesvesti pred kraljicom Elizabetom II
Ser Rober Vorčester, glavni čovek komiteta za organizaciju 800. godišnjice Velike povelje kaže: "Sve je spremno za simulaciju suđenja koje će biti mnogo više od čiste zabave inspirisane istorijom - dokaze su pregledale eminentne sudije koje će pomoći da se istraže večita pitanja od pravnog i ustavnog značaja. Da li je kralj iznad zakona? Da li postoji opravdanje za kršenje zakletve?"