Još
Dodatno

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Škampi nude odgovor na pitanje ima li života u svemiru (VIDEO)

Duboko ispod površine okeana na izvorima toplih gasova iz utrobe Zemlje, živi jedna posebna vrsta škampa za koje se veruje da je nešto najpribližnije izgledu vanzemaljaca.

  Izvor: Foto: Chris German, WHOI/NSF, NASA/ROV Jason C: 2012 Woods

Istraživački tim koji je pronašao škampe smatra da bi ovo otkriće moglo da dokaže da život u obliku mikroba postoji na ledenom Jupiterovom satelitu - Evropi, koji ispod sloja leda na svojoj površini ima okean. Naučnici ističu da je tokom dve trećine Zemljine istorije jedini oblik života bio upravo mikrobiološki, zbog čega bi otkriće života u obliku mikroba u svemiru bio veoma značajan.

Ekstremni škampi, kako ih naučnici zovu zbog uslova u kojima su se razvili, hrane se organskom materijom koju proizvode bakterije iz njihovih usta. Smatra se da bakterije opstaju u ekstremnim uslovima zbog procesa hemosinteze, koji nastaje u uslovima bez Sunčeve svetlosti, a koji podrazumeva uzimanje energije iz hemijskih reakcija.

U ovom konkretnom slučaju, bakterije koriste vodonik-sulfid iz toplih izvora i od njega stvaraju organsku materiju. Temperatura na ovim otvorima ide i do neverovatnih 400 stepeni Celzijusa, ali je voda na samo desetak centimetara od otvora dovoljno hladna da bi škampi mogli da prežive.

Vodonik-sulfid je u velikim količinama otrovan za ovu vrstu škampa, ali je bakterijama kojima se hrane škampi ovo jedinjenje neophodno da prežive, tako da imamo fenomenalan primer simbioze.

Naučnici pretpostavljaju da bi slična stvar mogla da se događa na Evropi, jednom od Jupiterovih prirodnih satelita, naravno, ukoliko bi količina energije koja se propušta kroz hidrotermalne otvore bila dovoljno velika.

Duboko ispod površine okeana na izvorima toplih gasova iz utrobe Zemlje, živi jedna posebna vrsta škampa za koje se veruje da je nešto najpribližnije izgledu vanzemaljaca.
Izvor: YouTube

Komentari 0

Vaš komentar je uspešno poslat i postaće vidljiv čim ga naši administratori odobre.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Najnovije

Priroda

Nauka